پرایس اکشن حرفه ای

آموزش صفرتاصد پرایس اکشن از مقدماتی تا پیشرفته

پرایس اکشن یکی از استراتژی‌های محبوب در بازارهای مالی مثل بورس، فارکس و ارزهای دیجیتال است. روش کار این استراتژی به اینگونه است که با تمرکز بر روی تحرکات قیمت سرمایه‌ها و همچنین محدوده‌های مهم قیمتی، تلاش می‌کند تا قیمت بعدی را پیش‌بینی کند.

به زبان ساده پرایس اکشن (Price Action Trading) یا مختصر شده آن (PAT) یک تکنیک معامله­ گری و تحلیل بازار ارزهای دیجیتال است. ترید ارز دیجیتال با سیستم پرایس اکشن به معامله­ گر این امکان را می‌دهد تا با استفاده از حرکات واقعی قیمت تصمیمات خود برای انجام معاملات را بگیرد.

پرایس اکشن فقط بر اساس نمودار، قیمت (بدون هیچ اندیکاتور، اکسپرت و…) اخذ می‌کند و به معنای عملکرد قیمت یا حرکات قیمت است.

پرایس اکشن با استفاده از تحلیل الگوهای قیمت تلاش می‌کند تا نظم حاکم بر بازار مالی که گاهی اوقات تصادفی. به نظر می‌رسد را به شیوه ای بهتر به معامله‌گر ارائه دهد. در واقع پرایس اکشن تریدرها چند گام فراتر می‌روند. بنابراین می‌توانند تصمیمات بهتری بگیرند.

تریدرها با مشاهده روند تغییرات قیمت یک ارز، سعی می‌کنند به یک درک نسبی از رفتار سایر تریدرها در معاملاتشان و همچنین دیگر بازیگرهای بازار (افرادی که می‌توانند تغییرات زیادی در بازار ایجاد کنند؛ برای مثال می‌توان به ایلان ماسک اشاره کرد.)، روند احتمالی قیمت یک ارز را بررسی و پیش‌بینی کنند.

در این مقاله، سعی می‌کنیم تا درباره پرایس اکشن و الگوهای مورد استفاده در آن صحبت کنیم و آن را به صورت کامل به شما معرفی کنیم. پس تا انتها با کریپتو اکسیر همراه باشید!

پرایس اکشن (Price Action) چیست؟

همانطور که گفتیم، پرایس اکشن یکی از روش‌های معامله‌گری در بازارهای مالی است که بر اساس تغییرات قیمت دارایی‌ها کار می‌کند.

نمودار قیمتی یک معامله‌گر که به روش پرایس اکشن تحلیل و پیش‌بینی می‌کند، بسیار خلوت و به اصطلاح لخت بوده و در برخی مواقع، ممکن است از یکی از اندیکاتور‌های ساده مانند میانگین متحرک (Moving Average یا MA) استفاده کند.

پارامترهایی که در پرایس اکشن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند، تنها شامل خطوط روند اصلی و سطوح حمایت و مقاومت (Support & Resistance) است. در حقیقت، تمام داده‌هایی که ابزارها و اندیکاتورها در پلتفرم‌های تریدینگ به ما ارائه می‌دهند، تنها مربوط به قیمت یک دارایی است و از همین روش استفاده می‌کند.

سایت اینوستوپدیا (Investopedia)، یکی از سایت‌های مرجع برای آموزش سرمایه‌گذاری است. بر اساس اطلاعاتی که این سایت درباره پرایس اکشن به ما می‌دهد، ویژگی‌های استراتژی پرایس اکشن در 3 مورد خلاصه می‌شوند:

 • پرایس اکشن اشاره به نوسانات قیمت یک سرمایه در بازه زمانی مشخصی در نمودار قیمت دارد.
 • برای مشخص کردن روند قیمتی در پرایس اکشن، تریدرها می‌توانند نظرات و فرضیه‌های مختلفی را امتحان کنند.
 • پرایس اکشن، پایه و اساس تحلیل تکنیکال است و الگوهای نموداری و همچنین ابزارهایی مانند میانگین متحرک، با استفاده از تحلیل‌های مبتنی بر آن به دست می‌آیند.

روش‌های معامله در پرایس اکشن

تا اینجای این مطلب متوجه ماهیت و کاربرد این استراتژی شدیم؛ اما حالا می‌خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که:

معاملات در پرایس اکشن چگونه انجام می‌شود؟

توجه داشته باشید که نمی‌توان با مطالعه یک یا چند مقاله، دانش و تجربه لازم برای معاملات حرفه‌ای در پرایس اکشن را به دست آورد؛ ما در اینجا تعدادی از روش‌های بکار بردن این استراتژی را به شما معرفی می کنیم؛ اما یادگیری و تسلط بر این روش‌ها، نیازمند ساعت ها تمرین و آموزش است.

پرایس اکشن منبعی از داده‌هایی است که ابزارها و اندیکاتورهای مختلفی مانند MSCD و RSI بر اساس آن ساخته شده‌اند. معامله‌گران نوسانی (Swing Traders) و همچنین تریدر‌های روند (Trend Traders) ترجیح می‌دهند که بیشتر با پرایس اکشن کار کنند و تحلیل‌های فاندامنتال و اندیکاتورها را رها می‌کنند تا تمرکز بیشتری بر روی محدوده‌های حمایت و مقاومت و دیگر اطلاعات آن بگذارند.

تریدرها برای داشتن یک تحلیل پرایس اکشن خوب، باید با چند مفهوم اولیه مانند حمایت مقاومت و خطوط روند آشنایی داشته باشند. در ادامه، تعدادی از این مفاهیم را برای شما شرح داده‌ایم:

خطوط حمایت و مقاومت

تریدرها باید به دنبال محدوده‌هایی که قیمت در مواجهه با آنها واکنش نشان داده، بگردند؛ به این محدوده‌ها، محدوده‌های حمایت و مقاومت گفته می‌شود.

 • خطوط حمایت و مقاومت پس از شکسته شدن‌ قابلیت تبدیل به یکدیگر را دارند؛ برای مثال، خط حمایتی که شکسته می‌شود، در ادامه مانند سدی برای افزایش قیمت عمل خواهد کرد و تبدیل به یک مقاومت می‌شود.البته به یاد داشته باشید که قبل از یادگیری سطوح حمایت و مقاومت، باید اساس عرضه و تقاضا را درک کرده باشید. بازار، زمانی رشد صعودی خواهد داشت که نسبت تقاضا به عرضه بیشتر باشد؛ و بالعکس، زمانی رشد بازار منفی خواهد بود که میزان عرضه از تقاضا بیشتر باشد. بدین صورت، قیمت کالا، سهام و هر چیز دیگر، کاهش پیدا می‌کند.

خطوط روند قیمت

خطوط روند، سطوحی هستند که در تحلیل‌های تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانیم آنها را در در طول روند قیمتی رسم کنیم تا محدوده حمایت و مقاومت را به ما نشان دهند. درواقع می‌توانیم خطوط روند را همان حمایت و مقاومت در نظرگرفت؛ اما به شکل اُریب!

استفاده از این خطوط، می‌تواند در پیدا کردن نواحی مازاد عرضه و تقاضا به ما کمک کند. عرضه مازاد باعث نزولی شدن بازار می‌شود و تقاضای مازاد، به صعودی شدن بازار کمک می‌کند.

استفاده از الگو‌های کندل استیک

کندل استیک (Candle stick) یا نمودار شمعی، نمودار قیمتی است که از واحدهایی بنام شمع‌ ساخته شده است. هر شمع، نشان دهنده شرایط بازار در یک بازه زمانی مشخص است.

این شمع‌ها، از یک بدنه اصلی، یک سایه بالا و یک سایه پایین تشکیل شده‌اند. این شمع‌ها، به شخص معامله‌گر کمک می‌کنند تا برای حرکت بعدی قیمت آماده باشد. در لیست زیر، می‌توانید 3 نوع از کندل‌های مختلف را مشاهده کنید:

 • کندل‌های ماروبزو (Marubozu):

در الگوی ماروبزو، هیچ سایه‌ای در بالا و پایین بدنه اصلی شمع دیده نمی‌شود. این شمع، اولین مرحله شروع روند‌های نزولی و صعودی است. از ویژگی‌های این شمع، می‌توان به نشان ‌دادن فشار خریداران (شمع سبز) و فشار فروشندگان (شمع قرمز) اشاره کرد.

 • شمع‌های دوجی (Dogi):

شمع‌های دوجی زمانی به وجود می‌آیند که قیمت آغازین و نهایی یک شمع با یکدیگر برابر باشند. اندازه سایه‌های شمع های دوجی متغیر است. الگوی دوجی، نبرد میان خریداران و فروشندگان را به ما نشان می‌دهند که هیچ کدام نتوانسته‌اند نسبت به دیگری، برتری داشته باشند.

 

شمع‌های دوجی چیست

 • شمع‌های هارامی (Harami):

هارامی یکی از الگوهای بازگشتی است که از دو شمع تشکیل شده. شمع اول که آن را به عنوان شمع مادر می شناسیم، بازار را به نقاط اوج و نزول می‌رساند. شمع بعدی که به عنوان شمع فرزند نیز شناخته می‌شود، بدنه کوچکتری نسبت به شمع مادر دارد و درون بازه خرید و فروش شمع مادر تشکیل می شود. برای مثال، اگر شمع مادر نقطه اوج را نشان دهد، شمع دوم برعکس شمع مادرعمل می‌کند و نزولی خواهد بود. در برخی مواقع، شمع دوم ممکن است از نوع دوجی باشد. زمانی که بعد از شمع مادر، قیمت به نقطه اولیه خود بازگردد، شاهد شمعی از نوع دوجی خواهیم بود.

شمع‌های هارامی

مزایای استفاده از پرایس اکشن

ترید بر اساس داده‌های پرایس اکشن مزایای زیادی برای شخص تریدر خواهد داشت تعدادی از این مزیت ها را میتوانید در لیست زیر مشاهده کنید:

 • استفاده از این استراتژی، کاملا رایگان است و برای استفاده از آن شما احتیاج به نصب و استفاده از نرم افزارهای اضافی ندارید.
 • شما می‌توانید از هر نرم افزار مناسب ترید، برای تحلیل به روش پرایس اکشن استفاده کنید. فرقی نمی‌کند شما از متاتریدر استفاده کنید یا ترید استیشن و یا هر نرم‌افزار دیگری!
 • اطلاعات پرایس اکشن به صورت لحظه‌ای به روزرسانی می‌شوند و اطلاعات تاریخ گذشته، به شما نمایش داده نخواهد شد؛ بنابراین هیچ تاخیر قیمتی وجود نخواهد داشت.
 • استفاده از این استراتژی در همه موقعیت‌ها، امکان پذیر است. شما می‌توانید از آن در معاملات مختلف از جمله فارکس، کالا، ارز (دلار، یورو و…) و همچنین ارزهای دیجیتال استقاده کنید.

اما اینطور فکر نکنید که پرایس اکشن، یک استراتژی بی نقص است؛ بلکه این روش تحلیل، معایبی نیز دارد. برای مثال پرایس اکشن تحلیل‌های فاندامنتال را در نظر نمی‌گیرد و تنها بر روی تحرکات و تغییرات قیمت تمرکز می‌کند. در صورتی که تحلیل فاندامنتال، یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انجام معاملات ارزهای دیجیتال است.

مورد دیگر، این است که شخصی که قصد بکار بردن پرایس اکشن را دارد، باید تجربه زیادی در تحلیل تجزیه داده‌های معاملاتی داشته باشد. این باعث می‌شود تعداد بسیار کمی از تریدرها، بتوانند پیش‌بینی دقیقی راجع به قیمت یک دارایی بکنند.

 

 

پرایس اکشن | بازار ارزهای دیجیتال | ارز دیجیتال

پرایس اکشن تریدر کیست؟

به معامله­ گرانی که از سبک معاملاتی پرایس اکشن استفاده می­کنند، Price Action  Trader  گفته می‌شود. معامله‌گری با این روش در ارزهای دیجیتال، یکی از روش‌های موردعلاقه معامله‌گران کوتاه‌مدت و میان‌مدت است. این معامله‌گران با استفاده از پرایس اکشن، قیمت‌های گذشته بازار را مطالعه می‌کنند، تا حرکت بعدی بازار را شناسایی کنند.

این دسته از تریدرها همه چیز را ساده می‌بینند که در واقع روش بسیار موثری در معامله گری است.

آن­ها نوسانات قیمت، الگوهای نموداری، حجم معاملات و دیگر اطلاعات بازار را برای ورود به معاملات با یکدیگر ترکیب می­‌کنند. تا بتوانند بهترین سیگنال­گیری را در بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند. البته این بدان معنا نیست که این بهترین روش برای تحلیل بازار ارزهای دیجیتال است. استفاده از این روش به درک خوبی از بازار نیاز دارد. تریدر باید بداند که بازار چگونه حرکت می­کند و نظم درونی آن به چه صورتی است.

آن‌ها برای انجام معاملات خود نیازی به چارت ندارند و تنها به دنبال مناطق حمایتی و مقاومتی برای کسب سود هستند. ابزار اصلی آن‌ها در پنجره Time و Sales و یا گاهی Depth of Market خلاصه می­شود.

پرایس اکشن | بازار ارزهای دیجیتال | ارز دیجیتال

معرفی انواع الگوها و ستاپ های پرایس اکشن

اجزاء مختلف یک شمع عبارتند از:

 • قیمت بازشدن: اولین قیمت
 • قیمت بسته شدن: آخرین قیمت
 • بالا: بالاترین قیمت
 • پایین: پایین­ترین قیمت
 • بدنه: بخشی از شمع که بین قیمت باز و بسته شدن قرار دارد.
 • سایه (بالایی و پایینی): قسمتی از شمع که بین قیمت باز و پایانی قرار ندارد.
 • شمع اصلاحی: شمع اصلاحی بدنه ندارد یعنی قیمت باز شدن و پایانی هر دو یکی هستند. بنابراین هیچ تغییر در طی آن دوره زمانی رخ نداده است. به این شمع اصلاحی می­‌گویند. چون بازار در آن شمع فقط بین یک سقف و کف در نوسان بوده است. در چنین حالتی اگر تایم فریم پایین­تر را ببینیم ممکن است در آن شمع یک دامنه معاملاتی شکل گرفته باشد.
 • شمع روندی: شمع‌های روندی یا صعودی هستند یا نزولی که حتما باید بدنه داشته باشند. یعنی نقطه پایانی شمع از نقطه شروع شمع فاصله دارد.
 • شمع روند صعودی: در چنین شمعی، قیمت پایانی بالاتر از قیمت اولین معامله قرار می­‌گیرد. ممکن است که بازار در آن شمع چند مرتبه بین قیمت بالاو پایین نوسان کرده باشد. ولی در آخر بالاتر از قیمت اولین معامله، بسته شده است.
 • شمع روند نزولی: در چنین شمعی، قیمت پایانی پایین­تر از قیمت اولین معامله قرار می‌­گیرد.
 • شمع‌های در جهت روند: اینگونه شمع‌­ها، شمع‌هایی هستند که در جهت روند بازار هستند. یعنی شمع روند صعودی در یک بازار صعودی، همان شمع در جهت روند است. و در بازار نزولی، شمع روند نزولی همان شمع در جهت بازار است.
 • شمع‌های مخالف روند: شمع‌هایی هستند که در جهت مخالف روند شکل بگیرند.
 • شمع‌های فرار (BAB): اینگونه شمع‌­ها، شمع­‌هایی هستند که به اندازه دو انحراف معیار از اندازه متوسط بزرگتر هستند.
 • شمع‌های بدون سایه: شمع بدون سایه یعنی شمع روندی که تماما بدنه است و هیچ سایه ای در بالا و پایین آن وجود ندارد.

پرایس اکشن | بازار ارزهای دیجیتال | ارز دیجیتال

محورهای اصلی پرایس اکشن

 • الگوهای شمعی
 • روندها
 • حمایت­ها و مقاومت­ها
 • نسبت­های فیبوناچی

 

پرایس اکشن | بازار ارزهای دیجیتال | ارز دیجیتال

روند چیست؟

در تعریف بسیار ساده و کلی، به جهتی که حرکت قیمت را نشان می­دهد روند می­گویند.

یقینا تا کنون متوجه شدید که همیشه روند بصورت یک خط مستقیم حرکت نمی­کند. در این بین قله­ها و دره­هایی ایجاد می­شود که شکل چارت ما را بصورت یک مدل زیگراگ در می­آورد .

از انواع روند می­توان به روند نزولی ، صعودی و خنثی اشاره کرد .

تعریف روند صعودی و نزولی بسیار ساده است. به موج هایی که قیمت سهم را افزایش می­دهند و شامل قله­های جدید و بالاتر از قله. قبل خود می­شوند روند صعودی و موج­هایی که سبب کاهش قیمت شده و دره­های جدید با کفی پایین­تر از دره. قبل خود دارد روند نزولی می­گویند.

روند خنثی هم شامل موج­هایی می­شود که جهتی مستقیم دارد .

اما بیشتر معامله ­گران تازه کار در حوزه ارز دیجیتال این تصور را دارند که روندها دو دسته صعودی و نزولی بیشتر نیستند. و همین اطلاعات ناقص باعث می­شود که در تشخیص روندها اشتباه بسیاری کنند .

تشخیص روندها در بازار ارز دیجیتال از اهمیت بالایی برخوردار می­باشد تا حدی که در 25 تا 30 درصد مواقع روندها خنثی هستند .

روند خنثی زمانی صورت می­گیرد که میزان خرید و فروش در جفت ارز و یا به طور کلی میزان عرضه و تقاضا یکسان است. و بازار در یک خط افقی حرکت می­کند که به بازار بدون روند هم شهرت دارد .

پرایس اکشن | بازار ارزهای دیجیتال | ارز دیجیتال

بصورت کلی روند­ها شامل 3 دسته می­شوند:

 • روند کوتاه مدت
 • روند میان مدت (متوسط)
 • روند بلند مدت (بزرگ)

 

با توجه به اینکه این آموزش دو قسمتی می­باشد و در آموزش بعدی به ادامه مبحث ترید ارز دیجیتال با سیستم معاملاتی پرایس اکشن بصورت حرفه ای تر می­پردازیم، تا پایان همین قسمت (روندها) در این قسمت از آموزش ارز دیجیتال بسنده می­کنیم.

پرایس اکشن | بازار ارزهای دیجیتال | ارز دیجیتال

جمع‌بندی

تحلیل‌های دو شخص که از استراتژی پرایس اکشن استفاده می‌کنند، ممکن است کاملاً با هم متفاوت باشد. بارها پیش آمده که دو تریدر، با نگاه به یک حرکت قیمتی یکسان، به دو نتیجه کاملاً مختلف برسند. شاید تریدر شماره یک، ادامه روند را نزولی پیش‌بینی کند و تریدر شماره دو، آینده روند را به صورت صعودی مشاهده کند.

البته دوره زمانی که شخص معامله گر مورد بررسی قرار می‌دهد، تاثیر فراوانی بر روی تحلیل او خواهد داشت؛ به طوری که ممکن است قیمت یک رمز ارز در طول چند هفته نزولی باشد، اما در مقیاس بزرگتر مثل هرماه، رشد داشته باشد.

از شما ممنونیم که تا اینجای مطلب با کریپتو اکسیر همراه بودید!

امیدواریم توانسته باشیم تا اطلاعات کافی راجع به پرایس اکشن را به شما منتقل کنیم. برای خواندن مطالب بیشتر، می‌توانید به بخش وبلاگ سایت رفته و سایر مطالب را نیز مطالعه کنید.

اگر تجربه استفاده از پرایس اکشن را داشته‌اید، لطفا آن را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید تا دیگران هم بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند!

تیم کریپتو اکسیر از شما مبتدیان عزیز که در ابتدای مسیر تحلیل و کسب سود از بازار ارزهای دیجیتال هستید دعوت می­کند در کانال سیگنال­ دهی تیم کریپتو اکسیر عضو شده، و از بهترین و پرسودترین سیگنال­های ارزهای دیجیتال بهره­مند شوید و خود را در فراسوی این مسیر پر و پیچ و خم نظاره کنید.

Search
Generic filters

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 37,751.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,542.34
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 390.34
tether
Tether (USDT) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 95.49
cardano
Cardano (ADA) $ 1.06
xrp
XRP (XRP) $ 0.614083
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
polkadot
Polkadot (DOT) $ 18.56
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.142479
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 68.57
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000021
terra-luna
Terra (LUNA) $ 51.87
litecoin
Litecoin (LTC) $ 109.11