پیش بینی اینده ارزهای دیجیتال

آینده کدام ارز دیجیتال بهتر است؟ ❤️

در سال 2020 آماری منتشر شد و حاکی از آن بود که حدود 2000 ارز دیجیتال رمزنگاری شده در جهان وجود دارد. تعدادی از این ارزهای دیجیتال در بین سرمایه گذاران و برخی جوامع طرفداران زیادی پیدا کرده اند. اما آیا می توان گفت آیندۀ کدام ارز دیجیتال بهتر است؟

ظهور پدیده ارزهای دیجیتال

در سال 2009 فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، اولین ارز دیجیتال به نام بیت کوین یا همان BTC را خلق کرد. او این کار را به منظور رفع مشکلات سیستم مالی و بانکداری انجام داد. این پدیده به تدریج شناخته شده و پیشرفت کرد و توانست افراد زیادی را در سراسر دنیا درگیر خود کند. کم کم ارزهای دیگری نیز پا به میدان گذاشته و روز به روز هم در حال پیشرفت هستند. به گونه ای که تاکنون بیش از 2000 ارز دیجیتال در جهان در حال فعالیت هستند.

این ارزها ابتدا با هدف تحول سیستم بانکی ایجاد شدند، اما امروزه توانسته اند در حوزه های مختلفی نفوذ کنند.

محبوب ترین ارزهای دیجیتال

با اینکه امروزه شاهد گسترش تعداد ارزهای دیجیتال هستیم، اما برخی از آنها محبوبیت بیشتری بین مردم دارند که از جملۀ آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیت کوین (BTC)
 • اتریوم (ETH)
 • ریپل (XRP)
 • لایت کوین (LTC)
 • تتر (USDT)
 • بیت کوین کَش (BCH)
 • لیبرا (LIBRA)
 • مونرو (XMR)
 • بیت کوین اس وی (BSV)
 • بایننس کوین (BNB)

بازار کریپتوکارنسی

دانش ارزهای دیجیتال

چیز واضحی که در مورد این ارزها وجود دارد این است که اگر قصد ورود به این حوزه را دارید، باید اطلاعات کافی در مورد ارزها و کارکرد آنها داشته باشید و بتوانید تا حدودی در مورد آیندۀ آنها به درک نسبی برسید. چون این صنعت مسیرهایی را طی خواهد کرد که هر کدام از آنها می توانند به صورت مستقل و یا با یکدیگر آیندۀ ارز دیجتال را رقم بزنند.

مزایای ارزهای دیجیتال

 • مدیریت و ادارۀ آنها به صورت خودگردان است.
 • خصوصی است و دولت ها نقشی در آن ندارند.
 • غیرمتمرکز است.
 • انتقال سریع وجوه را ممکن می کند.

معایب ارزهای دیجیتال

 • شرایط را برای معادلات غیرقانونی فراهم می کند.
 • از دست دادن داده ها منجر به خسارات مالی خواهد شد.
 • غیرمتمرکز است اما برخی سازمان در مدیریت آن نقش دارند.
 • برای استخراج آن انرژی برق زیادی مصرف می شود.
 • امکان هک شدن بالاست.
 • بازگشت یا لغو ممکن نیست.

بهترین زمان برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

درست است که پیش بینی آیندۀ ارزها کار راحتی نیست، اما خیلی از سرمایه گذاران در صدد آن هستند که زمان مناسب برای سرمایه گذاری در این حوزه را بدانند. در این مورد هم نظرات مختلف است. چرا که عوامل مختلفی در ارزش ارزها در زمان های مختلف تأثیرگذار هستند.

با توجه به نوسان بازار ارزهای دیجیتال، باید به وضعیت خود نگاه کنید و ببینید که اگر توانایی مقابله با چنین نوساناتی را ندارید و ریسک پذیر نیستید، بهتر است دور ارزهای دیجیتال را خط کشیده و به فکر سرمایه گذاری در جای دیگری باشید.

ایران نیز از این قائده مستثنی نیست و در زمانی که ارز دیجیتال هنوز از طرف دولت به رسمیت شناخته نشده است، اما فعالیت های ارزی همچنان در جریان هستند و توانسته اند طرفداران زیادی در ایران پیدا کند.

آینده ارزهای دیجیتال چه خواهد شد؟

واقعاً آینده این ارزها چگونه خواهد بود؟ این سؤالی است که ذهن بسیاری از فعالان این حوزه را درگیر کرده و نمی دانند که این صنعت ماندگار خواهد بود یا خیر.

به نوعی می توان گفت که ارزهای دیجیتال راهی برای عضویت در یک بلاک چین هستند. پدیدۀ ارزهای دیجیتال در سرتاسر جهان، در حال طی کردن مسیر رشد و تکامل است. اما با این وجود هیچ کس نمی تواند به طور قطع در مورد آیندۀ این ارزها نظر قطعی بدهد. برخی در مورد آیندۀ آن ابراز نگرانی کرده و در عین حال برخی دیگر به آیندۀ این ارزها خوش بین هستند.

این حوزه نیز همانند حوزه های دیگر منتقدان و حامیان خود را دارد که هر یک بر طبق استدلال هایی که انجام می دهند، از دیدگاه خودشان، آینده ای را برای این ارزها پیش بینی می کنند.

اما بهتر است واقع بین باشیم. چرا که آیندۀ این ارزها و یا هر صنعت دیگری، با توجه به اتفاقات غیرقابل پیش بینی ای مثل کرونا، نوسان داشته و نمی توان پیش بینی درستی در مورد آیندۀ آنها انجام داد. بهترین حالت می تواند حدسی باشد که تا حد ممکن نزدیک به واقعیت باشد.

پیش بینی بازار رمزارزها

ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC

روی کار آمدن ارزهای دیجیتال، بیشتر با هدف کنار زدن بانک ها و عدم وابستگی به نهادهای متمرکز بود. اما حالا برای پیشرفت خود به سمت این نهادهای متمرکز روی آورده است. یعنی امروزه توسعۀ ارز دیجیتال بانک مرکزی، یکی از مسیرهای پشرفت برای ارزهای دیجیتال محسوب می شود. یعنی ارز دیجیتال عدم وابستگی خود را فدای پیشرفت کرد.

هم اکنون در کشورهایی مثل سوئد و آمریکا، ارز دیجیتال بانک مرکزی در حال بررسی است و در چین هم در حال طی کردن مراحل آزمایشی است.

با اینکه چین مانع استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت شده است و مانع فعالیت بانک ها و مؤسسات در ارائه خدمات ارزی ­­می شود، اما حضور فعالی در ارائۀ ارزهای دیجیتال بانک مرکزی دارد.

تعداد کاربران فعال در حوزه ارزهای دیجیتال

در سال 2018، طی تحقیقی که توسط CCAF صورت گرفت، مشخص شد که چیزی در حدود 25 میلیون کاربر در زمینۀ ارز دیجیتال در سراسر دنیا فعالیت می کنند. این نشان می دهد که ارزهای دیجیتال راه درازی در پیش دارد و باید مسیرهایی را طی کند.

بحث دیگری که وجود دارد این است که اگر اپلیکیشن های DeFi، در پلتفرم های خود پذیرای صدها میلیون نفر باشند، امکان دارد بلاک چین هایی که DeFiهایی بر بستر آنها بنا شده اند با کاهش ظرفیت برای جمعیت زیاد مواجه شود.

نقش ارزهای دیجیتال در اقتصاد جهانی

برخی از قانون گذاران نگران این مسأله هستند که امکان دارد برخی از کوین ها باعث تضعیف دلار آمریکا شوند و به این ترتیب بر اقتصاد جهان تأثیر منفی بگذارد.

نگرانی بانک ها هم این است که این ارزها یک سیستم بانکداری بانکداری سایه( shadow banking ) تشکیل دهند که در نهایت منجر به بحران هایی از نوع بحران های اواسط قرن بیستم آمریکا شود.

تلاش های زیادی صورت می گیرد که بازار ارزهای دیجیتال قانونمند شود که این یک فاکتور منفی مهم برای این باز است و باعث می شود خطرات بیشتری این ارزها را تهدید کند.

چالش های دولت با ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال باعث ایجاد جالش های جدیدی برای دولت ها شده است. ناشناس بودن این ارزها و قابلیت جابجایی آسان آنها موجب می شود که سازمان های توریستی و برخی کشورهای سرکش و جنایتکاران بتوانند امنیت این ارزها را به خطر بیندازند.

گذشته از این هنوز در زمینۀ برخورد نظارتی با فناورهای نوظهور قطعیتی وجود ندارد.

مسألۀ دیگر این است که استخراج ارزها به دستگاه مخصوصی نیاز دارند که این دستگاه برق بسیار زیادی مصرف می کنند و به این ترتیب باعث ایجاد اثرات زیست محیطی می شود.

با این وجود، ضرورت حضور دولت ها در بازار ارزهای دیجیتال به وسیلۀ CBDCها و در کنار آن ثابت بودن عرضه، ضدتورمی بودن ارزهایی مثل بیت کوین و ورود سرمایه گذاران به این بازار، سبب می شود که بتوان امیدوار بود که بازهای ارزهای دیجیتال همچنان روبه رشد و موفقیت باشد.

با در کنار هم قرار دادن مزایا و معایب ارزهای دیجیتال و سبک و سنگین کردن آنها، واقعاً نمی توان به طور قطع در مورد آیندۀ ارزهای دیجیتال نظر داد، چه برسد به اینکه گفت آینده کدام ارز دیجیتال بهتر است؟

Search
Generic filters

پست های مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,172.48
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,888.36
tether
Tether (USDT) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 43.24
cardano
Cardano (ADA) $ 0.534584
xrp
XRP (XRP) $ 0.380609
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.28
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.071460
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 28.85
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.38