لیست استیبل کوین ها

استیبل کوین چیست؟+معرفی بهترین استیبل کوین ها

در دنیای امروزی ارزهای دیجیتال به یکی از قطب‌های سرمایه گذاری تبدیل شده‌اند و برای بسیاری از افراد فرصتی را برای کسب درآمد ایجاد کرده‌اند تا آنها بتوانند درآمد بیشتری را در زندگی خودشان بدست آورند. خیلی از افراد علاوه بر شغل اصلی به عنوان شغل دوم سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را انتخاب می‌کنند.

اما موضوعی که شاید بسیاری از افراد از آن بی خبرند این است که ارزهای دیجیتال فقط یک نوع خاص ندارند که آن را می‌خرید و قیمت آن افزایش می‌یابد و شما سود می‌کنید (مانند بیت کوین). بلکه چندین نوع دیگر از ارزهای دیجیتال وجود دارد که برای کارهای مختلفی استفاده می‌شوند. یکی از این نوع ارزهای دیجیتال که به آنها اشاره کردیم استیبل کوین نام دارد که نوع نسبتا جدیدی از ارز دیجیتال است و بعد از بیت کوین وارد این بازار پر سر و صدا شده است و طرفداران زیادی را پیدا کرده است و افراد زیادی از این نوع ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

از آنجایی که استیبل کوین‌ها در دنیای کریپتو کارنسی به مسئله بسیار مهمی تبدیل شده‌اند، در ایران نیز اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند. افراد زیادی دوست دارند تا با این نوع از ارزهای دیجیتال آشنا شوند و از آن استفاده کنند. از این رو کاربران کریپتو اکسیر نیز از ما خواستند تا مقاله‌ای را بنویسیم و به طور کامل توضیح دهیم که استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد. ما هم مثل همیشه این خواسته کاربران را ارج نهادیم و در تیم تولید محتوا مقاله‌ای که اکنون آن را می‌خوانید را نوشتیم. اگر شما هم می‌خواهید با استیبل کوین و مفهوم عمیق آن آشنا شوید با ما در این مقاله از کریپتو اکسیر همراه باشید.

استیبل کوین چیست؟ 

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا همه قیمت‌ها در یک جامعه با افزایش قیمت فقط دلار یا طلا تغییر می‌کند؟ چرا چیزهایی از قبیل طلا و پول انقدر ارزشمند هستند؟ چون پشتوانه یک دولت هستند. در مورد ارزهای دیجیتال هم باید چیزهایی برای پشتوانه قرار داده میشد. اما قیمت ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است و هیچوقت مقدار ثابتی ندارد. به همین دلیل نمی‌توان از آنها به عنوان پشتوانه دنیای ارزهای دیجیتال استفاده کرد که قیمتی با ثبات داشته باشند.

حالا چاره در این زمان چه بود؟ خریداران به ارز دیجیتالی نیاز داشتند که قیمتش بر اساس یک چیز خاص باشد. اینگونه بود که مخترعان استیبل کوین‌ها را اختراع کردند. استیبل کوین از یک دارایی خاص پیروی می‌کند و قیمت این ارزهای دیجیتال همیشه با آن دارایی ثابت است. برای مثال یکی از معروفترین استیبل کوین‌ها که تتر نام دارد بر اساس قیمت دلار ثابت شده است و همیشه قیمتش برابر با یک دلار است. یعنی هر اتفاقی بیفتد قیمت این ارز کمتر نخواهد شد و همیشه یک دلار ارزش خواهد داشت. به همین دلیل استیبل کوین نامیده شده‌اند و استیبل به معنای ثابت است و کوین به معنای ارز دیجیتال.

این نوع ارز دیجیتال جدید یک ارز دیجیتال با شیوه و روشی که به تازگی پیش گرفته است توانسته است توجه افراد زیادی را جلب کند و از نمونه‌هایی که تا به حال از دیگر ارزهای دیجیتال دیدیم تفاوت داشته است. هدف اصلی این نوع از ارزهای دیجیتال این است که نوسانات قیمت در دنیای ارزهای دیجیتال را به خوبی کاهش دهد و بتوانند این بازار پر نوسان و وحشی را تا حدودی رام کنند. با این روش کاربران می‌توانند با خیال راحتی سرمایه گذاری کنند و به فکر ریسک سرمایه گذاری خود نباشند و استیبل کوین نقش محافظت از سرمایه آنها را به عهده خواهد داشت. در ضمن می‌توانند از آن به عنوان یک ذخیره و سپرده گذاری نگاه کنند که در طول سالها همراه با تورم افزایش خواهد داشت.

در ضمن ناگفته نماند که استیبل کوین‌ها می‌توانند از هر چیزی تابعیت کنند و قیمت آن ارزهای دیجیتال بر اساس یک دارایی که در دنیای واقعی وجود دارد تعیین می‌شود. به طور مثال ارز دیجیتال تتر که یکی از ارزهای دیجیتال معروف بازار کنونی ارزهای دیجیتال است و از نظر رتبه بندی نیز در بین چند ارز دیجیتال برتر از نظر خرید و فروش قرار دارد، از قیمت دلار تابعیت می‌کند و همیشه قیمت آن برابر با یک دلار خواهد بود. یا ارز دیجیتال استیبل کوین دیگری به نام پکس گلد که کاربردی همانند تتر دارد ولی با این تفاوت که قیمت هر پکس گلد همیشه برابر با یک اونس طلا خواهد بود و طلا هر قیمتی داشته باشد پکس گلد نیز همان قیمت را خواهد داشت.

استیبل کوین‌ها چه کاربردی دارند؟

حالا که به طور کلی با استیبل کوین و مفهوم آن آشنا شدید بهتر است با همدیگر بررسی کنیم که استیبل کوین‌ها چه کابردی دارند. 

اولین کاربردی که در این بخش داریم مربوط به بخش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است که تتر کمک شایانی به آن کرده است. شما وقتی یک تتر را می‌خرید قیمت آن همیشه یک دلار باقی می‌ماند و شما می‌توانید آن را به هر ارز دیجیتالی تبدیل کنید. اصولا استفاده از تتر به جای دلار در دنیای امروزی بسیار رایج شده است و افراد به جای اینکه مثلا ارز دیجیتالی مانند بیت کوین را به صورت مستقیم بخرند قبل از آن تتر می‌خرند و تترهای خود را در صرافی‌های ارز دیجیتال تبدیل به بیت کوین می‌کنند. این موضوع برای افرادی که تریدینگ را انجام می‌دهند و باید به صورت لحظه ای خرید و فروش کنند و در سرمایه گذاری زمان برایشان اهمیت زیادی دارد بسیار مهم است.

کاربرد تتر چیست؟

بگذارید با یک مثال به صورت کاملا ساده این موضوع را خدمت شما توضیح دهیم:

فرض کنید تریدری ایرانی می‌خواهد طبق نتایج تحقیقاتش ارز دیجیتالی را در ساعت دوازده و ده دقیقه بخرد و آن را در دوازده و ده دقیقه بفروشد. حالا اگر تا به حال در صرافی‌های ایرانی و با ریال ایران ارز دیجیتال خریده باشید متوجه می‌شوید که برای خرید و یا فروش یک ارز دیجیتال باید مراحل طولانی و عملیات بانکی را انجام دهید تا بتوانید یک ارز دیجیتال را بخرید یا بفروشید. با توجه به زیاد طول کشیدن این مراحل احتمالا تریدر نمی‌تواند به هدف خودش برسد و ممکن است زمانی که مشغول فروش ارز دیجیتال است قیمت آن ارز افت کند و تریدر ضرر کند. اینجاست که تتر به کمک این تریدر می‌آید و این فرد می‌تواند در زمان بسیار کمی ارز دیجیتالی را با استفاده از تتر و با تبدیل بخرد و یا بعد از افزایش قیمت آن ارز دیجیتال هر چه سریعتر آن را به تتر تبدیل کند. همانطور که می‌دانید بعد از تبدیل آن ارز به تتر ارزش سرمایه افزایش ثابت خواهد ماند چون تتر کاهش نخواهد داشت. 

کاربرد بعدی تتر در روش پرداختی جدیدی است که با استفاده از ارزهای دیجیتال رونق پیدا کرده است. امروزه بسیاری از شرکت‌های بین المللی برای نقل و انتقال‌های مالی گوناگون از بیت کوین کمک می‌گیرند و حتی در ایران خیلی از شرکت‌ها برای فرار از مالیات به جای ارزهای فیاتی مثل دلار از بیت کوین کمک می‌گیرند. اما بیت کوین یک عیب بسیار بزرگ دارد. ممکن است که امروز معامله بسیار بزرگی از طریق بیت کوین انجام بپذیرد و طرف قرارداد بیت کوین خود را دریافت کند اما تا روز بعد ارزش جهانی بیت کوین به یکباره افت شدیدی پیدا کند. در این صورت طرف قراردادی که بیت کوین دریافت کرده است در این معامله ضرر بزرگی خواهد کرد. اما حالا با وجود تتر و استیبل کوین‌ها که قیمت ثابتی را دارند شرکت‌ها به جای بیت کوین از تتر استفاده می‌کنند و سرمایه را منتقل می‌کنند. با استفاده از این روش دیگر هیچ طرف قراردادی شکست نخواهد خورد چون قیمت تتر همیشه با یک دلار برابر است و این استیبل کوین به هیچ وجه دچار کاهش قیمت نخواهد شد و آن شرکت می‌تواند هر وقت که خواست تترها را به ارز رایج مملکت تبدیل کند. البته این موضوع می‌تواند در پرداخت حقوق کارکنان یک شرکت نیز کاربرد داشته باشد و کاربران یک شرکت می‌توانند به جای بیت کوین حقوق خود را با تتر دریافت کنند.

بهترین استیبل کوین‌های بازار

تا اینجای مقاله کاربردهای استیبل کوین را فهمیدیم و با معنی و مفهوم آن به صورت دقیق و با جزئیات آشنا شدیم. در ادامه چند تا از معروفترین استیبل کوین‌های بازار را خدمت شما معرفی می‌کنیم.

تتر

اولین ارز دیجیتالی که قرار است در این بخش معرفی کنیم و بدون شک بهترین استیبل کوین بین این چند ارز به حساب می‌آید تتر نام دارد. تتر همانطور که به این موضوع اشاره داشتیم ارزی با پشتوانه دلار است آن هم دلار امریکا و یا به اصطلاح usd که ارز فیات کشور آمریکا است. تتر در حال حاضر در بین چهار ارز دیجیتال برتر دنیا قرار دارد و چهارمین ارز دیجیتال پر استفاده در این روزها است. این آمار از کوین مارکت کپ بدست آمده است که معتبرترین سایت علمی در زمینه کریپتو کارنسی به حساب می‌آید.

تتر در سال 2014 پایه ریزی شد و طرح آن به اجرا درآمد و شرکت بزرگی با کارمندان زیاد مسئولیت راه اندازی این پروژه را به عهده داشتند. در اوایل راه اندازی که تتر هنوز آنقدر محبوب نشده بود، ریل کوین نام داشت و نام آن تتر نبود، اما بعد از گذشت چند سال و مطرح تر شدن پروژه به تتر تغییر نام داد. 2017 سالی بود که تتر به شدت محبوب تر گشت و بین مردم استفاده می‌شد و همگی از کاربردهای این ارز دیجیتال بهره می‌بردند. تتر بیشترین کاربردی که دارد در رابطه با خرید و فروش ارزهای دیجیتال دیگر است و در این مورد بسیار مورد پسند سرمایه گذاران کریپتو کارنسی قرار دارد.

پکس گلد

دومین ارزی که در این بخش خدمت شما معرفی می‌کنیم ارز دیجیتال پکس گلد است که این ارز هم از استیبل کوین های معروف در بین ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید. کاربرد پکس گلد نیز تقریبا مانند تتر است و از یک دارایی خاص به عنوان پشتوانه استفاده می‌کند و قیمت پکس گلد همیشه با آن دارایی برابر است و هیچوقت کاهش یا افزایش نخواهد داشت. تنها تفاوت پکس گلد با تتر این است که ارز دیجیتال پکس گلد از طلا به عنوان پشتوانه استفاده می‌کند اما تتر از دلار استفاده می‌کند. یعنی قیمت هر پکس گلد تا همیشه با یک اونس طلای 18 عیار برابر خواهد بود و ارزشش همانقدر باقی خواهد ماند.

پکس گلد فرصت خوبی برای کسانی است که دوست دارند در طلا سرمایه گذاری کنند. با خرید پکس گلد به جای طلا شما دیگر نیازی نیست تا دردسرهای نگهداری طلا و یا پرداخت دستمزد زرگر را داشته باشید و می‌توانید به راحتی یک پکس گلد بخرید و تا هر وقت که دوست داشتید نگه دارید و هر وقت خواستید آن را به قیمت روز طلا بفروشید و از سرمایه بدست آمده استفاده کنید. با انجام این کار دیگر نیازی ندارید تا امنیت طلاهای خود را تامین کنید و جای طلاهای شما در کیف پول مجازیتان امن امن خواهد بود.

سخن آخر

این مقاله نیز به پایان رسید و ما با یکدیگر بررسی کردیم که استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد. شما چه نظری درباره استیبل کوین ها دارید؟ آیا این رمز ارزها را مناسب سرمایه گذاری می‌دانید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

Search
Generic filters
بدون دیدگاه
استیبل کوین
امتیاز دهید

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,236.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,909.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 44.13
cardano
Cardano (ADA) $ 0.564024
xrp
XRP (XRP) $ 0.377542
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.88
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.079643
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 28.10
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000016
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.25