متاورس چیست

متاورس و جهان دیجیتال

اصطلاح متاورس برای اولین بار در سال 1992 توسط نویسنده رمان تخیلی نیل استیونسون ابداع شد و در رمان برخورد برفی استفاده شد. متاورس یک تصویر دنیای مجازی در مرکز دنیای واقعی است. کاری که استیونسون 25  سال پیش انجام داد، اکنون دوستداران فناوری را هیجان زده می کند. در این مقاله از کریپتو اکسیر همراه ما باشید تا یاد بگیریم که متاورس چیست و چه کاربردی دارد.

همانطور که جهان در مسیر درست حرکت می کند، این امکان وجود دارد که تاریخچه متاورس نیل استیونسون برای اولین بار محقق شود. مردم بدون خروج از خانه خود می توانند به هر گوشه ای از جهان سفر کنند و از یک تجربه کاملا بصری و حتی لمسی لذت ببرند. آنها قادر به برقراری ارتباط از طریق تصاویر و تجارت در این فضا خواهند بود. آنها همچنین در بازی ها، فیلم ها، ورزش ها، رویدادهای جدید و ژانرهای جدید داستان شرکت خواهند کرد.

متاورس چیست؟

برای درک بهتر مفهوم متاورس، بیایید به معنای آن نگاه کنیم. متاورس از دو بخش Meta و Verse تشکیل شده است. متا به معنای “فراتر” است و ورس معکوس کلمه “جهان” است. در نتیجه، متاورس دنیایی فراتر از دنیای واقعی ماست.

متاورس یک مفهوم گسترده است. با این حال، معمولاً باید یک دنیای مجازی و سه بعدی وجود داشته باشد که در آن افراد مختلف بتوانند با اینترنت ارتباط برقرار کرده و با آن ارتباط برقرار کنند.

متاورس همچنین می‌تواند برای جهان‌های ایجاد شده توسط واقعیت مجازی و واقعیت افزوده اعمال شود. در واقع متاورس یک دنیای مجازی است که کاربر می‌تواند شخصیت خود را بسازد و اعمال مختلفی را انجام دهد.

با وجود متاورس دنیای مجازی وجود خواهد داشت که در آن بازیکنان می‌توانند شخصیت‌های خود را در دنیایی دیگر خلق کنند، به گوشه‌های مختلف دنیای بازی سفر کنند و با دیگر بازیکنان تعامل داشته باشند.

با افزایش نفوذ بلاکچین در دنیای فناوری، متاورس نیز درهای خود را به روی بازی‌های بلاکچینی باز کرده است. در این بازی‌ها افراد می‌توانند اقلام بازی را به صورت توکن معامله کنند. عملکرد بازی‌های متاورس در بلاک چین هیچ تفاوتی با بازی‌های بلاکچینی نداشته و فقط دارایی‌های بازیکن در بازی مشخص می‌شود.

به عنوان مثال در یکی از این بازی‌ها، بازیکنان زمین خود را دارند یا در بازی دیگر، جنگجویان دارای شمشیر هستند و می‌توانند آن‌ها را به سایر بازیکنان در بازار آنلاین بفروشند.

به عقیده اکثر کارشناسان، توسعه بیشتر متاورس بر بحث مشاغل و زندگی روزمره مردم تأثیری نخواهد گذاشت، اما تأثیر آن بر فرهنگ و جامعه به طور کلی غیرقابل انکار است. البته بعداً خواهیم دید که اگر تمام قابلیت‌های متاورس ساخته شود، زندگی ما تغییر خواهد کرد.

متاورس ارز دیجیتال

 

چرا متاورس معروف شد؟

متاورس از وقتی معروف تر شد که میلیاردر معروف آمریکایی یعنی مارک زاکربرگ تصمیم گرفت تا به این دنیای جدید ورود کند و برای گسترش این فضا تلاش و سرمایه گذاری کند. همانطور که شاید تعدادی از شما بدانید، مارک زاکربرگ صاحب کمپانی فیسبوک است و در اولین سال‌های اوج اینترنت فیسبوک را ساخت و از این طریق به یک میلیارد جوان تبدیل شد. فیسبوک بعدها به علت قدرت زیادی که داشت چندین کمپانی را خرید و یکی از این کمپانی‌ها اینستاگرام بود و دیگری واتساپ نام داشت که امروزه چندین میلیارد نفر از خدمات فیسبوک به صورت روزانه استفاده می‌کنند. زاکربرگ برای حمایت از متاورس تمامی کمپانی‌های تحت مالکیت خود را جمع کرد و همه آنها را متا (meta) نامید.

متاورس برای چه کسانی در دسترس خواهد بود؟

شاید برای خیلی از شما این سوال پیش آمده باشد که آیا متاورس برای همه مردم جهان در دسترس خواهد بود یا فقط بخشی از مردم جهان می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند؟ در پاسخ به این سوال شما باید به این موضوع اشاره کنم که یکی از بزرگترین مزیت‌های متاورس این است که برای تمامی مردم جهان طراحی شده و هر فردی می‌تواند وارد این دنیا شود. علت این اتفاق این است که بخش زیادی از متاورس به صورت غیر متمرکز خواهد بود و شاید با ورود کمپانی‌های بزرگ بخشی از آن به صورت متمرکز در آید.

البته همانطور که می‌دانید کشور ما ایران در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد و به همین دلیل از بسیاری از خدماتی که توسط شرکت‌های آمریکایی ارائه می‌شوند، محروم هستیم. به همین دلیل شاید بخشی از متاورس که توسط مارک زاکربرگ و شرکت متا ساخته می‌شود برای ایرانی‌ها در دسترس نباشد که این صرفا یک حدس است و ممکن است عملی نشود. پس احتمال اینکه ایران نتواند از متاورس استفاده نکند بسیار کم است چون در حال حاضر ایرانی‌ها می‌توانند از خدمات شرکت متا مانند اپلیکیشن‌های اینستاگرام و واتساپ استفاده کنند. و حتی سندباکس و یا دیسنترالند که از بزرگترین بازی‌های متاورس به حساب می‌آیند برای ایرانی‌ها تحریم نیستند. 

متاورس چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که گفتیم متاورس یک دنیای مجازی است که در آن کاربران می‌توانند هر کاری که می‌خواهند انجام دهند. تا حدودی، توسعه یک متاورس کامل می‌تواند کار ما را در بسیاری از زمینه‌ها آسان کند و حتی بیشتر زندگی روزمره ما را به دنیای مجازی منتقل کند.

جلسات مجازی و قرارهای کاری

در طول شیوع، فیلم‌هایی از لباس‌های نامناسب در طول مصاحبه‌های کاری و جلسات در اینستاگرام منتشر شد. این ویدیوها کمی شرم‌آور بود. اما با توسعه متاورس، این مشکلات چیز جدیدی نیست.

در متاورس می‌توانید یک شخصیت در لباس مورد علاقه خود بسازید و در جلسات مجازی شرکت کنید. فیس بوک وارد میدان شده و اتاق‌های کار افقی ایجاد کرده است. HorizonWorks یک سرویس واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی است که میزبان جلسات خارج از جعبه است.

هدف از این سرویس ایجاد یک محیط دیجیتالی است که کاربران بتوانند آواتارهای خود را بسازند و در قالب این آواتار با یکدیگر تعامل داشته باشند. تعامل آن‌ها در محیط مجازی مانند دنیای واقعی خواهد بود. این بدان معناست که اگر HorizonWorks به هدف اصلی خود دست یابد، هزینه‌های اجاره برای شرکت‌ها زیاد نخواهد بود. زیرا کارمندان نیازی به حضور در زیر یک سقف ندارند و همه آن‌ها می‌توانند در قالب شخصیت‌های مجازی با هم تعامل داشته باشند.

کار بر روی توسعه خدمات مشابه در دوران کرونا تسریع شده است. زیرا بسیاری از شرکت‌ها تصمیم گرفته‌اند که از راه دور کار کنند و این نیاز به برنامه‌ها و زیرساخت‌های مخابراتی را نشان داده است.

یادگیری مجازی

همانطور که مشخص است در دوران کرونا و قرنطینه تقریباً تمام مدارس جهان تعطیل شده و بسیاری از کشورها از جمله ایران به آموزش مجازی و آنلاین رفتند.

بسیاری از شرکت‌ها برنامه‌ها و خدمات مختلفی را برای رفع نیازهای آموزش الکترونیکی و کلاس‌های آنلاین ارائه می‌دهند. برنامه‌های ارتباطی، نرم افزارهای تعیین میزان اثربخشی و کیفیت دانش و همچنین ابزارهای تعامل در محیط یادگیری مجازی از جمله مواردی بود که در دوران قرنطینه رشد کرد. محیط یادگیری نیاز به تغییرات اساسی دارد و متاورس می‌تواند راه زیادی در تحقق این رویاها داشته باشد.

کسب درآمد از بازی‌های آنلاین

بازی‌هایی هستند که از فروش محصولات و ارتقاء آن درآمد زیادی به دست می‌آورند. در واقع با ارائه چنین محصولاتی بازیکنان را به بازی بیشتر سوق می‌دهند. با ظهور بازی‌های موبایلی مانند PUBG، Candy Crash و Clan Wars. این زمینه به سرعت در حال رشد است و اکنون به سختی می‌توانید کسانی را بیابید که تجربه بازی کردن آن‌ها را ندارند.

تقریباً در همه این بازی‌ها، سکه، الماس یا پولِ مخصوصِ داخل بازی به بازیکنان داده می‌شود. آن‌ها فقط می‌توانند در داخل محیط بازی از این ارزها و امتیازها استفاده کنند. در حال حاضر بازیکنان بسیاری در آسیای جنوب شرقی از طریق بازی اکسی اینفینیتی AxieInfinity کسب درآمد می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر از بازی های محبوب کریپتوکارنسی کلیک کنید!

پروژه‌های بلاکچینی دیگری مثل دیسنترالند  Decentralandو سندباکس Sandbox هم دنیای مجازی ساخته‌اند که کاربران می‌توانند از طریق بازی‌کردن، درآمد کسب کنند. در این بازی‌ها عموماً آیتم‌های بازی، نظیر زمین، آثار هنری و آیتم‌ها، به‌شکل توکن غیرمتمرکز در می‌آیند و کاربران می‌توانند آن‌ها را در پلتفرم‌های معاملاتی، خریدوفروش کنند. از آنجا که بیشتر آن‌ها روی بلاک چین اتریوم کار می‌کنند، نقدکردن درآمد هم بسیار آسان است.

بازی متاورس

خرید مجازی در متا

همین حالا هم سایت‌های بزرگ و معتبری را می‌توان نام برد که خرید آنلاین از آن‌ها بسیار ساده است؛ تنها کافی است کالای موردنظرتان را انتخاب کنید، آدرستان را وارد کرده و هزینه آن‌ها را بپردازید؛ چند روز یا حتی چند ساعت بعد کالا به دستتان می‌رسد.

در این میان مشکلاتی هم وجود دارند که به‌عنوان نقاط ضعف خرید آنلاین شناخته می‌شوند؛ مثلاً انتخاب سایز مناسب برای لباس‌ها یا فرایند طولانی بازگرداندن پول به حساب مشتری آزاردهنده است. حتی گاهی کالای مورد نظر شبیه آن چیزی نیست که به شما نشان داده شده و پس‌فرستادن کالا فرایندی طولانی و وقت‌گیر است.

متاورس می‌تواند این مشکل را هم حل کند! مثلیکاً  شرکت هندی که در حوزه فروش عینک فعالیت می‌کند، امکانی را فراهم کرده است که کاربران می‌توانند از طریق دوربین، به‌صورت مجازی عینک موردنظرشان را روی صورتشان ببینند.

با پیشرفت متاورس، خرید آنلاین هم شکل و شمایلی تازه به خود می‌گیرد و اتاق شخصی شما می‌تواند به‌عنوان یک اتاق پرو عمل کند!

حتی شما میتوانید در این بستر خرید و فروش زمین های دیجیتالی را انجام دهید و کسب درآمد کنید!

گردشگری و سفر

گردشگری شاید یکی از حوزه‌هایی بود که در کرونا آسیبی جدی دید. سال گذشته کشورهای شاخص گردشگری مثل یونان و مصر با تدارک تورهای واقعیت مجازی، تا حدی آسیب‌های کرونا را کم کردند.

اگر متاورس بتواند به ایده‌های خود جامه عمل بپوشاند، شما می‌توانید بدون این که خانه خود را ترک کنید، از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری بازدید کنید. در واقع نه تنها متاورس به شما امکان بازدید از موزه‌ها، سازه‌های قدیمی و عجایب جهان را می‌دهد، بلکه می‌توانید در زمان هم سفر کنید. از سوی دیگر، هزینه‌های سنگین سفر مثل رفت‌وآمد، سوخت و هتل هم صفر می‌شود.

شرکت در کنسرت به صورت مجازی

در دوران کرونا بسیاری از هنرمندان کنسرت‌های آنلاین برگزار کردند. شرکت‌های بزرگی مثل نتفلیکس هم با ارائه خدماتی نظیر نتلفلیکس پارتی، سعی کردند تا حدی در دوران کرونا کنسرت‌ها و جشن‌ها و دورهمی‌ها را بی‌خطر کنند.

پلتفرم سندباکس که پیش‌تر نام بردیم، پا را از این هم فراتر گذاشته و به کاربران اجازه می‌دهد فستیوال‌ها و رویدادهای مخصوص خودشان را ایجاد کنند. اسنوپ داگ، رپر مشهور، از جمله افرادی بود که در سندباکس خانه مجلل خود را ساخت و با فروش بلیت‌های VIP، کاربران را به شرکت در کنسرت مجازی دعوت کرد.

افزایش نیاز به تعاملات مجازی و گسترش مفهوم متاورس، باعث شد تا زمین‌ها در دنیاهای مجازی مثل متاورس و دیسنترالند با قیمت‌های میلیون دلاری خریدوفروش شوند.

خرید و فروش آثار به صورت هنری

خرید و فروش آثار هنری در دنیای واقعی یک اتفاق رایج است و بسیاری از افراد ثروتمند قصد دارند این دارایی‌ها را خریداری کنند تا به مجموعه‌های خود اضافه کنند.

رشته‌های هنری و مجازی متاورس نیز طرفداران زیادی دارد و می‌توانید افرادی را پیدا کنید که زمین و آثار هنری را در متاورس خرید و فروش می‌کنند. تملک این دارایی‌ها با کمک ضرب المثل‌ها امکان‌پذیر است؛ مثلاً در متاورس هر قطعه زمین یک علامت منحصر به فرد دارد. حکایت اثر هنری هم همین است و هر که نشان دارد مال اوست.

خرید و فروش هنر با متاورس

سرگرمی

متاورس در کنار فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون ترک صندلی به فعالیت‌هایی مانند فوتبال بپردازند. آن‌ها حتی می‌توانند غذاهای عجیب و غریب از کشورهای دیگر را بچشند و تجربیاتی داشته باشند که در دنیای واقعی به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد.

دنیای مجازی مانند Minecraft، Second Life و EVE Online تجربیات مشابهی را در دنیایی کاملا مصنوعی در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

صحبت با کامپیوتر و تلفن!

اختراع صفحه نمایش‌های لمسی صنعت تلفن همراه را متحول کرده است و اکنون کمتر گوشی موبایلی را خواهید یافت که از این صفحه نمایش‌ها استفاده نکند. با ظهور دستگاه‌های VR و متاورس، باید منتظر تغییرات عمده‌ای در تعامل بین کاربران و رایانه‌ها باشیم. به عنوان مثال، به جای پاک کردن انگشت خود روی صفحه تلفن همراه، می‌توانید دستان خود را در هوا حرکت دهید تا تیم‌های خود را به تیم‌ها برسانید.

اقتصاد

ظهور امور مالی غیرمتمرکز برای بسیاری یک رویداد انقلابی بود. بانکداری و مالی سنتی جایی در متاورس ندارند، به این معنی که پیش فرض‌های دیجیتال و ارز می‌توانند نقش مهمی در متاورس ایفا کنند.

به لطف این تامین مالی متمرکز، NFT و دارایی‌های دیجیتال می‌توانند در تراکنش‌های مالی دنیای مجازی استفاده شوند.

اگر بانک‌ها و مؤسسات مالی همچنان در این زمینه نگرش منفعلانه داشته باشند، از رقابت حذف خواهند شد. همانطور که افراد بیشتری با متاورس تعامل دارند، این نیاز به راه حل‌های مالی جدید را افزایش می‌دهد.

آینده متاورس در ایران چگونه است؟

تا اینجای مقاله به صورت کامل و با جزئیات دقیق با متاورس و چگونگی کارکرد آن آشنا شدیم. حالا در ادامه مقاله می‌خواهیم با یکدیگر این موضوع را بررسی خواهیم کرد که آینده متاورس در ایران به چه صورت خواهد بود.

بهتر است با یک مثال به طور کامل موضوع آینده متاورس در ایران را توضیح دهیم. اگر شما هم مثل کاربرانی که از مطالب وبلاگ کریپتو اکسیر استفاده می‌کنند باشید و از مطالب ما استفاده کنید، در زمینه ارزهای دیجیتال اطلاعات زیادی خواهید داشت. پس احتمالا خواهید دانست که چندین سال قبل که ارزهای دیجیتال ساخته شدند حتی نمیشد با قیمت یک بیت کوین که در حال حاضر یک میلیارد و دویست میلیون تومان است، در آن زمان، یک پیتزا خرید و قیمت ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر به صورت انفجاری رشد کرده است و چندین هزار درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

متاورس هم الان شرایطی مانند شرایط اولیه دنیای ارزهای دیجیتال را دارد و نمی‌توان از الان تعیین کرد که چه شرایطی خواهد داشت. اما طبق تجربه می‌توان گفت که متا نیز رشد انفجاری خواهد داشت. البته این ادعا همینقدر الکی نیست و پایه و اساس دارد. دلیل این ادعا این است که هنوز با اینکه زمان زیادی از ایجاد متاورس نمی‌گذرد، شرکت‌های زیادی مایل به سرمایه گذاری در این دنیای جدید شده‌اند. شرکت‌هایی مثل مایکروسافت و فیس بوک(متای جدید) که با تمام توان برای گسترش این فناوری قدم بر می‌دارند.

درباره آینده متاورس در ایران هم باید گفت که فرقی با دنیا ندارد و هر آینده‌ای که متاورس در خارج از کشور ایران داشته باشد، این آینده شامل ایران هم خواهد شد و هر کسی که از ایران در متاورس سرمایه گذاری کند می‌تواند به راحتی سود زیادی را دریافت کند و مانند سرمایه گذاران خارجی از این راه کسب درآمد داشته باشد. شاید برایتان عجیب باشد که در دنیای ارزهای دیجیتال ایران یکی از کشورهای تاثیر گذار به حساب می‌آید و به علت فعالان زیادی که ایران در دنیای ارزهای دیجیتال دارد می‌توان گفت که یکی از قطب‌های دنیای کریپتو کارنسی به حساب می‌آید. و صد البته این موضوع در مورد دنیای متاورس نیز صدق می‌کند.

سخن آخر

متاورس یک دنیای مجازی است که در آن کاربران می‌توانند شخصیت‌های مورد علاقه خود را بسازند و مانند زندگی واقعی خود زندگی کنند. با ورود کمپانی‌های بزرگی مانند متا (فیس بوک) به این حوزه، باید منتظر تاثیر متاورس در زندگی روزمره خود باشیم. با پیشرفت فرامحصولات، بیشتر فعالیت‌های روزانه ما، مانند رفتن به کلاس، خرید، مسافرت، تغییر می‌کند و جنبه‌های کاملاً متفاوتی به زندگی فعلی ما اضافه می‌کند.

در این مقاله از کریپتو اکسیر سعی کردیم تا مبحث متاورس را با همدیگر به طور کامل بررسی کنیم. شما چه نظری درباره این تکنولوژی دارید؟ با ما به اشتراک بگذارید.

Search
Generic filters
بدون دیدگاه
متاورس
5/5 - (3 امتیاز)

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,409.01
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,329.63
tether
Tether (USDT) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 33.03
cardano
Cardano (ADA) $ 0.434531
xrp
XRP (XRP) $ 0.475129
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.31
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.061434
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 17.28
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011
terra-luna
Terra Luna Classic (LUNC) $ 0.000293
litecoin
Litecoin (LTC) $ 53.40