هارد کپ و سافت کپ ارز دیجیتال چیست؟

هارد کپ و سافت کپ ارز دیجیتال و تفاوت آنها

هنگام بررسی یک عرضه اولیه کوین، بیشتر سرمایه گذاران به اهمیت ساز و کار فروش توکن ها پی برده اند. اما هنوز عده کثیری تفاوت بین هارد کپ و سافت کپ را درک نکرده اند. همچنین اطلاعاتی در مورد برنامه های توزیع توکن ندارند؛ اما این جز اطلاعاتی هستند که ما باید در مورد توکن های جدیدی که قصد خرید آن ها داریم، بدانیم. حال در ادامه مقاله قصد داریم به معرفی هارد کپ و همچنین سافت کپ بپردازیم و اهمیت آنها را در عرضه اولیه توکن بررسی کنیم.

تفاوت هارد کپ و سافت کپ کریپتو چیست؟

در اصطلاح هارد کپ به بیشترین تعداد رمز ارزهای قابل فروش گفته می شود. این حداکثر بودجه ای است که تیم توسعه دهنده در مراحل اولیه تامین بودجه تمایل دارد در ازای فروش توکن ها جمع آوری کند. لذا در صورتی که در طول یک کمپین، جمع آوری کمک مالی عرضه اولیه توکن ها به هارد کپ برسد، بدان معناست که رمز ارزها در این مرحله کاملا به فروش رفته است.

بد نیست بدانید که در این زمان بیشترین هدف فروش عرضه اولیه توکن ها تحقق پیدا کرده و سرمایه گذاران جدید توسط توسعه دهندگان پذیرفته نمی شوند. تیم توسعه دهنده با توجه به میزان دریافتی با حداکثر توکن‌ هایی که وجود دارد باید یک تعادل برقرار کند. پس می توان گفت که مقدار هارد کپ را تیم توسعه دهنده انتخاب می کند.

در واقع  هارد کپ  حداکثر مقدار قابل عرضه یک توکن یا کوین مخصوص است که مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت هارد کپ بیشترین تعداد رمز ارزهایی است که به وسیله آن پروتکل تعریف شده است. به عبارت دیگر بیشترین مقدار که یک بلاک چین ظرفیت دارد را مشخص می کند.

برای پی بردن به اینکه کدام یک از این معانی مناسب تر و درست تر است، استفاده از کلمه حداکثر عرضه برای بیان تعداد کلی توکن ها بسیار مناسب تر است؛ چرا که هارد کپ اکثرا برای وصف حداکثر هدف، زمان تامین اعتبار برای عرضه اولیه کوین استفاده می شود.

حال به بررسی سافت کپ می پردازیم:

سافت کپ به معنای کمترین میزان پولی است که یک ارز دیجیتال از سرمایه گذاران دریافت می کند. مردم و سرمایه گذاران  پول خود را در این کوین ها سرمایه گذاری می کنند و امیدوارند که در آینده ارزش آن بالا برود و چندین برابر مبلغی که سرمایه گذاری کرده اند را برداشت کنند. اگر این سرمایه گذاری به حداقل مقدار پیش فرض یا همان سافت کپ نرسد باید پول به سرمایه گذاران بازگردانده شود.

وجود سافت کپ برای هر پروژه الزامی نیست؛ زیرا سافت کپ در اصل تنها یک پیش فرض کلی از مبلغ است که برای راه اندازی پروژه نیاز به جمع آوری دارد. سافت کپ در واقع  هر شخص سرمایه گذار را مطلع می کند که چرا به این مبلغ نیاز دارد و این مبلغ برای چه چیزهایی مورد استفاده قرار می گیرد. ولی با همه این تفاسیر وجود سافت کپ الزامی و ضروری نیست.

با بررسی و تجزیه ملاک‌ های عرضه اولیه کوین مانند سافت کپ، یک راه برای ارزیابی تجربه و درک تیم توسعه دهنده از کاری که می خواهند انجام دهند می رسیم.

برای مثال، سرمایه گذاران از طریق مقادیر کم یا زیاد سافت کپ می توانند از بی تجربگی تیم توسعه دهنده آگاه شوند. همچنین نشانه هایی برای آگاهی از قانونی بودن  یا نبودن پروژه است که با احتیاط بیشتری سرمایه گذاری کنند. از جهتی نیز مناسب بودن مقدار سافت کپ نشانه‌ هایی از تجربه و قانونی بودن یک تیم توسعه دهنده است.

ریسک های هارد کپ و سافت کپ

ریسک پذیری ارتباط مستقیمی با اندازه هارد کپ و سافت کپ دارد. در صورتی که سرمایه پروژه به اندازه سافت کپ نباشد، لازم است که پول سرمایه گذاران برگردانده شود. فاکتورهای دیگری نیز با  ریسک پذیری پروژه ارتباط دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

اولین مورد که در ریسک پذیری یک پروژه مؤثر است هزینه های تیم سازنده است. پس باید بتوان یک برآورد کلی از هزینه های مورد نیاز تیم سازنده پروژه به صورت تقریبی بدست آورد. دومین موردی که باید به آن توجه کرد ایجاد زیر ساخت های لازم برای پروژه است. سومین مورد قابل توجه مربوط به خود تیم توسعه دهندگان است که چگونه، چه افرادی و با چه قابلیت هایی شامل این تیم هستند. چهارمین و آخرین مورد نیز یک برآورد کلی از هزینه های مورد نیاز دفتر و کارهای از این قبیل است.

به نظر شما از دلایل موفقیت بیت کوین چه بوده است؟ یکی از مهمترین دلایل موفقیت بیت کوین را می توان هارد کپ ثابت آن دانست.

از آنجایی که میزان مبلغ ثابت کپ ۲۱ میلیون کوین است؛ بنابراین اگر مقدار عرضه از این بیشتر بود شاید بیت کوین هرگز شاهد این موفقیت نبود.

زیرا هنگامی که سرمایه گذاران تعداد بسیاری کوین را مشاهده کنند به این جمع بندی خواهند رسید که ممکن است بازار با این تعداد کوین و رمز ارز دچار اشباع شود.

هنگامی که یک عرضه اولیه کوین را طرح ریزی می کنید، باید تمامی هزینه‌ های راه اندازی پروژه را تخمین بزنید و حداقل هزینه مورد نیاز برای ورود پروژه به بازار را تهیه کنید. برخی از هزینه ها که باید محاسبه شوند عبارتند از:

  • هزینه توسعه
  • هزینه عملکرد
  • هزینه بازاریابی
  • هزینه دستمزد کارکنان

علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد باید مقداری هزینه نیز برای اتفاقات ناگهانی و غیر منتظره کنار بگذارید.

پیشنهاد می شود که عدد خاصی را برای هارد کپ و سافت کپ انتخاب نکنید؛ چرا که اگر سافت کپ را مقدار کمی قرار دهید ممکن است با کمبود بودجه روبه رو شوید و پروژه دچار مشکل شود. یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت در پروژه را می توان به انتخاب مقدار زیاد هارد کپ نسبت داد؛ زیرا با انتخاب مقدار زیاد هارد موجب می شود که سرمایه گذار از سرمایه گذاری در پروژه شما صرف نظر کند و بر روی سایر پروژه ها تمرکز کند.

به عنوان مثال عرضه اولیه تلگرام بعد از دو دوره پیش فروش اعلام کرد که جذب سرمایه به اندازه کافی صورت گرفته و نیازی به ادامه نیست.

ناگفته نماند که سافت کپ و هارد کپ هر پروژه شرایط خاص خودش را دارد و این اعداد به صورت شانسی نیست و با توجه به فاکتورها و شرایط های مختلفی انتخاب می شوند.

تأثیر منحنی انتشار بر سافت کپ وهارد کپ

میزان عرضه ارز دیجیتال یک فاکتور مهم است. عرضه در کنار قیمت و آگاهی از تعداد توکن قابل استخراج، حجم معاملات یک ارز را نشان می دهد. منحنی انتشار به همان برنامه استخراج کوین ها شناخته می شود. کوین ها از طریق عمل ماینینگ به دست می آیند و در شروع عمل ماینینگ به سادگی انجام می شود تا بتوانند ماینرهای بیشتری را به استخراج تشویق کنند.

ارزش کوین با پاداش آن نسبت معکوس دارد. یعنی هرچه آن کوین ارزش بالاتری داشته باشد پاداش استخراج کاهش می یابد و سختی شبکه افزایش پیدا می کند.

به عنوان مثال اگر امروزه قصد استخراج بیت کوین داشته باشیم بدون داشتن تجهیزات تخصصی، استخراج آن امری تقریبا غیر ممکن است. درک منحنی برای دستگاه‌ های ماینر بسیار مهم است. علاوه بر مهم بودن منحنی انتشار برای ماینرها به پیش بینی ارزش ارز نیز کمک خواهد کرد. فرضا اگر میزان استخراج روزانه بسیار باشد، ارزش کمی خواهد داشت و نوسانات آن ارز نیز زیاد است.

نتیجه گیری

هارد کپ و سافت کپ دو معیار مهم در مشخص کردن اعتبار یک عرضه اولیه کوین است. بهتر است بدانید که تنها دانستن این دو مورد برای مشخص کردن درست یا غلط بودن کافی نیست. یک امر بدیهی که همیشه مقدار سافت کپ باید کمتر از هارد کپ باشد؛ زیرا هارد کپ حداکثر مقدار جذب سرمایه است. در هر پروژه ای اگر به سافت کپ نرسد باید پول سرمایه داران را بازگردانید و اگر به هارد کپ برسد، دیگر پروژه سرمایه جدید را قبول نمی کند و عرضه اولیه (ICO) توقف پیدا خواهد کرد.

Search
Generic filters

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,190.48
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,910.40
tether
Tether (USDT) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 43.95
cardano
Cardano (ADA) $ 0.552980
xrp
XRP (XRP) $ 0.376787
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.80
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.076964
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.75
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000015
litecoin
Litecoin (LTC) $ 60.93