توکن NFT

توکن NFT چیست و در آینده چه انقلابی به پا خواهد کرد؟

توکن NFT یا Non-Fungible Token نوعی فناوری جدید با عنوان توکن‌های غیرقابل‌ معاوضه است. این نوآوری جدید که به حوزه ارزهای دیجیتال مربوط است طول عمر کوتاهی دارد. توکنNFT  که کوتاه شده عبارت Non-Fungible Token است با نام‌هایی همچون توکن غیرقابل تعویض، توکن غیرقابل معاوضه و توکن غیرمثلی نیز شناخته و ترجمه می‌شود. اما به طور کلی شاید برای شما سوال باشد که NFT چیست و دارای چه کاربردهایی است؟ لذا در این مقاله قصد داریم به معرفی این بخش مهم در حوزه رمز ارزها بپردازیم.

تعریف توکن NFT

همانطور که گفته شد NFT مختصر شده عبارت Non-Fungible Token است. این عبارت تحت عناوینی همچون توکن غیرقابل تعویض، توکن غیرمثلی و همچنین توکن غیرقابل معاوضه ترجمه می‌شود. این توکن با هیچ چیز دیگری معاوضه نمی‌شود و در واقع نوعی گواهی مالکیت دیجیتالی غیرتکراری است. NFT قراردادی هوشمند محسوب می‌شود که با استفاده از بیت‌های اپن سورس قابل تنظیم است. این توکن غیرقابل تعویض برای ایمن‌سازی نیز به‌ صورت دیجیتالی از بیت‌های سورس استفاده می‌کند.

پس از اینکه قرار داد توکن ان اف تی نوشته می‌شود. آن را ذخیره کرده و یا در قالب یک رمز به صورت دائمی در بلاک چینی همچون اتریوم منتشر می‌کنند. در اصل توکن‌های غیرقابل تعویض NFT را می‌توان روی بلاک‌چین اتریوم ساخت و جابجا کرد. اطلاعات سازنده و صاحب توکن NFT در بلاک‌ چین ثبت می‌شود. افراد متصل به بلاک‌ چین نیز بدون اینکه بتوانند تغییری در اطلاعات ثبت شده ایجاد کنند به آن دسترسی دارند.

اشکال مختلفی برای NFTها وجود دارد که از محبوب‌ترین‌های آن‌ می‌توان بهgif ،Jpegs  ،فیلم و حتی تویئت‌ها اشاره کرد. اما اگر سازنده و طراح هر دارایی دیجیتالی بخواهد، می‌تواند دارایی خود را به  NFT تبدیل کند. یکی از  مهم‌ترین کاربردهای NFT نیز استفاده در صنعت بازی یا همان (Game) است. باید بدانید که توکن NFT از طریق سیستمی مانند سیستم سازنده ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین ساخته‌ شده است. اما بین ارزهای دیجیتال و NFT  تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه مقاله حتما به آن‌ها شاره می‌شود.

توکن NFT

تاریخچه توکن NFT و چگونگی پدید آمدن آن 

برای اولین بار درسال ۲۰۱۷ فعالیت اکوسیستم NFT کار خودرا با پروژه‌هایی مثل کریپتوپانک‌ها (CryptoPunks) و کریپتوکیتی‌ها (CryptoKitties) آغاز کرد. اما با مرور زمان این فعالیت گسترش یافت و امروزه در صنایع و کارهای متفاوتی استفاده می‌شود و کاربرد دارد. کریپتوپانک‌ها در همان ابتدای شروع به کار NFT بر بستر اتریوم ایجاد شدند. این کریپتوپانک‌ها در واقع مجموعه‌‌ای از شخصیت‌های پیکسلی بودند که شامل حدود ۱۰هزار مورد خاص و منحصر به فرد بودند.

این‌ پیکسل‌ها در ابتدا به صورت رایگان ارائه می‌شدند. اما با مرور زمان و افزایش علاقه کاربران به آن‌ها، نقشی متفاوت در پروژه به دست آوردند. این افزایش علاقه و توجه مردم به NFT باعث شد این پروژه ثبات بیشتری پیدا کند. و راه خود را با قدرت ادامه دهد. این افزایش محبوبیت و رواج در کریپتوپانک‌ها باعث شد امروزه برخی از آن‌ها با قیمتی حدود ۶۰ اتر معامله شوند.

یکی دیگر از پروژه‌های بسیار مهم و اولیه NFT کریپتوکیتیز اتریوم بود که به کاربران این امکان را می‌داد. تا بتوانند گربه‌های دیجیتال خاص و زیبای خود را بسازند و معامله کنند. هر کدام از این گربه‌ها در اصل یک NFT هستند که هریک ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان را دارند. حجم معاملات این پروژه بسیار افزایش یافت و توانست طی مدت کوتاهی در شبکه اتریوم میلیون‌ها دلار تبادل کند. در نتیجه مشخص شد بازارهای جانبی مرتبط با NFT از دوام و اعتبار بالایی برخوردار است. بااین تفاسیر قیمت برخی از این گربه‌ها در بازار این سایت تا ارزشی برابر با ۱۰۰اتر نیز قیمت گذاری شد. در نهایت با ورود توسعه‌دهنده‌ها، کارآفرینان و کلکسیونرها به این حوزه، پروژه ای اف تی گسترش بسیاری یافت.

nft token

نحوه عملکرد و سازوکار NFT ها

طبق آنچه گفته شد NFT در اصل نوعی رمز ارز است که بر  بستر شبکه بلاکچین اتریوم کار می‌کند. البته باید بدانید که NFT بر بستر شبکه اتریوم توکنی کار می‌کند که با استاندارد ERC-721 ایجاد شده است. تفاوت این استاندارد در شبکه اتریوم با سایر استانداردها این است که برای توکن غیرقابل تعویض ارائه شده است. لذا استاندارد ERC-721 باعث شده که توکن NFT خاص و منحصر به ‌فرد باشد. هر کس می‌تواند یک توکن غیرقابل معاوضه مخصوص را براساس استاندارد ERC-721 برای خود ایجاد کند.

چگونگی ساخت و ایجاد یک NFT

برای ساخت توکن NFT روش‌های زیادی در اکوسیستم اتریوم موجود است که هر یک مزایا و معایبی دارند. چند نمونه از آن‌ها پلتفرم‌هایی همچون OpenSea, Rarible, InfiNFT, Mintbase و Cargo هستند. این موارد امکان ایجاد NFT، به صورت آسان و بدون احتیاج به مجوز و در نظر گرفتن نوع دارایی را برای کاربران ایجاد می‌کنند. قبل از آغاز ساخت توکن باید یک فایل به منظور توکن کردن حاضر کنید. بعد از آماده‌سازی فایل و انتخاب پلتفرم، باید به کیف پول اتریوم خود متصل شوید. سپس اقدام به آپلود فایل خود در پلتفرم موردنظرتان کنید. با انجام این مراحل NFT شما تولید می‌شود و می‌توانید آن را در بازار معامله کنید.

هرکس در مراحل تولید توکن NFT می‌تواند نوع استقلال NFT، درصد حق امتیاز دارایی، محتوای قابل دسترس و…  را برای توکن غیرقابل معاوضه خود مشخص کند. با مشخص کردن این موارد و پرداخت هزینه‌های تراکنش‌ تایید و صدور N‌FT. از طریق مقداری اتر می‌توانید فرآیند ساخت این توکن را آغاز کنید. البته از سال ۲۰۲۱ کارمزد گس اتریوم افزایش یافت در نتیجه هزینه ساخت NFT برای کاربران بسیار زیاد شد.

برای حل این مشکل ۳ راه حل پیشنهاد شد که کاربران می‌توانستند از این طریق هزینه‌ها را کاهش دهند. راه اول این بود که کاربران منتظر بمانند تا کارمزد گس کاهش یابد. راه دوم این بود منتظر بمانند که راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه ۲ گسترش یابد. راه حل سوم نیز این بود که با افزایش قیمت  N‌FTهزینه‌های کارمزد گس جبران شود. با این راه‌ها کاربران می‌توانستند به ایجاد توکن‌های NFT خود ادامه دهند.

تفاوت توکن ان اف تی با ارز دیجیتال

توکن NFT چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال دارد؟

توکن‌ NFT نیز مانند رمز ارزها نوعی دارایی دیجیتال به شمار می‌رود. اما همانطور که گفته شد تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که این تفاوت‌ها عبارت اند از:

  • غیر قابل تقسیم است

همانطور که گفته شد توکن‌های NFT غیرقابل تعویض و غیرقابل تقسیم هستند. اما ارزهای دیجیتال تقسیم پذیر هستند. این به این معنا است که شما نمی‌توانید قسمتی از یک توکن ان اف تی را  خریداری کنید بلکه باید تمام آن را بخرید. اما برای ارزهای دیجیتال این شرایط متفاوت است و امکان خرید بخشی از ارز دیجیتال موردنظر برای شما وجود دارد. به طوری که هرکس می‌تواند به اندازه بودجه خود نیم، یک سوم و حتی بخش کوچک‌تری. از یک ارز دیجیتال همچون اتریم و بیت کوین را خریداری کند.

  • بی‌نظیر و منحصر به فرد است

به این معنی که هرکس ممکن است تصمیم بگیرد اثر هنری یا محصول خاص خودرا به توکن NFT تبدیل کند. در این صورت آن اثر با ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد همچون NFT خاص و منحصر به فرد می‌شود.

  • غیر قابل تعویض است.

ارزهای دیجیتال چون ارزش مشخصی دارند با یکدیگر قابل تعویض هستند. مثلا می‌توان گفت ارزش x عدد بیت کوین برابر است با ارزش y عدد اتریوم و شما می‌توانید. این رمزارزها را با یکدیگر معاوضه و معامله کنید. اما NFTها غیر قابل تعویض هستند یعنی هر توکن ان اف تی توسط یک شخص خاص و با یک ویژگی منحصر به فرد ایجاد می‌شود. و ممکن است دیگر هیچ نمونه‌ای از آن وجود نداشته باشد. پس ارزش این توکن‌ها با یکدیگر متفاوت است و با هم قابل معاوضه نیستند. برای مثال در دنیا تنها یک تابلوی نقاشی مونالیزا وجود دارد که توسط داوینچی خلق شده است.

توکن غیرقابل تعویض

توکن NFT چه کاربردهایی دارد؟

توکن NFT کاربردهای زیادی در توکنیزه کردن یا همان دیجیتالی کردن بسیاری از چیزها را دارد. رسانه‌های مختلفی از این توکن استفاده می‌کنند. که برخی از مهم‌ترین‌ و محبوب‌ترین کاربرهای آن عبارت‌ اند از: استفاده در حوزه هنر دیجیتال، موسیقی دیجیتال، املاک مجازی، آیتم‌های پوشیدنی واقعیت مجازی یا همان VR. گیمینگ و بازی‌های رایانه‌ای، دریافت بلیط برای رویدادهای مختلف، دریافت نشان‌ اشتراک در پلتفرم‌های مختلف، خرید کالاهای لوکس توکنیزه‌شده، سیاست‌های بیمه‌ای توکنیزه‌شده و… . با تمام این کاربردها توکن NFT مزایا و معایبی دارد که به شرح زیر است.

مزایای NFT ها

  • غیر اشتراکی بودن NFT: یعنی یک توکن را نمی‌توان به صورت مشترک در دو جای مختلف استفاده کرد.
  • تقسیم ناپذیر بودنNFT : یعنی این توکن‌ها را نمی‌توان به واحدهای کوچک‌تری تقسیم کرد بلکه باید به طور کامل در اختیار کاربر قرار گیرند.
  • تخریب ناپذیر بودن NFT: هر توکن NFT دارای داده‌‌های منحصر به فردی است که به کمک قرارداده‌های هوشمند روی بلاک چین ذخیره‌ شده‌ است. درنتیجه این اطلاعات و اطلاعات مربوط به مالک آن‌ها دراین پلتفرم حفظ می‌شود و امکان تخریب آن‌ها وجود ندارد.
  • تاییدپذیر بودن NFT: از آن‌جا که داده‌های مربوط به توکن و اطلاعات مالک آن در بلاک چین ذخیره می‌شود. در نتیجه به راحتی با ردیابی صاحب آن می‌توان اصالت و اصل بودن آن را مشخص کرد و فهمید.

معایب NFT ها

باتوجه به تولید و جابجایی پول‌های زیاد در بازارهای NFT می‌توان شاهد تاثیر آن‌ بر اقلیم و محیط زیست بود. زیرا در جریان تولید توکن NFT انرژی بسیار زیادی مصرف می‌شود و در نتیجه کربن زیادی تولید می‌شود. این امر باعث نگرانی فعالان محیط زیست شده است و از معایب این توکن محسوب می‌‌شود. با وجود اینکه هنرمندان می‌توانند با تولید آثاری که کربن کمی تولید می‌کند این مسئله را حل کنند. اما باز هم نحوه تولید این توکن و ارز رمزها مشکلات زیست محیطی فراوانی را ایجاد می‌کنند.

توکن غیرقابل تعویض

جمع بندی مزایای NFT

با توجه به آنچه گفته شدNFT  بخش جدید و به‌روزی از بازار ارزهای دیجیتال است. که به کاربران اجازه تولید دارایی‌های ارزشمند، خاص و منحصر به فردی به نام توکن NFT را می‌دهد. این توکن غیرقابل تعویض، غیر قابل تقسیم و غیرمثلی است و با ارزهای دیجیتال تفاوت‌هایی دارد. در این مقاله سعی شد پس از معرفی و شرح تاریخچه .NFT توضیحاتی درمورد نحوه کارکرد، نحوه ساخت، تفاوت‌های آن با ارزهای دیجیتال، کاربرد و مزیا و معایب آن داده شود. که امیدواریم مورد توجه شما همراهان عزیز قرار گرفته باشد.

برای دریافت سیگنال های رایگان ارز دیجیتال در کانال تلگرام ما عضو شوید(با فیلتر شکن روشن اینجا کیلیک کنید)

 

Search
Generic filters
بازدید : 706
بدون دیدگاه
توکن NFT

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.

فهرست