بیت کوین پادشاه رمزارزها

علت محبوبیت ارز دیجیتال بیت کوین و چگونگی فرمانروایی آن بر ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال بیت کوین مشهورترین و اولین ارز دیجیتال دنیاست که از زمان تولد تاکنون فراز و نشیب‌های زیادی تجربه کرده است. اما با تمام این اتفاقات امروزه پادشاه ارزهای دیجیتال خطاب می‌شود و طرفداران بسیار زیادی دارد. با استفاده از تجربه و علم تیم بایننس ایرانی می‌توانید بر روی این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید. اما قبل از تصمیم گیری بهتر است بیشتر با بیت کوین آشنا شوید.

تقریبا ۱۲ سال از تولد بیت کوین می‌گذرد و در طول این مدت دچار افت و خیزهای فراوانی شده است. در این مقاله سعی داریم تمام اتفاقاتی که طی این ۱۲سال در مسیر بیت کوین قرار گرفته را بررسی کینم. به راستی بیت کوین از تولد تا به امروز با چه شرایطی دست و پنجه نرم کرده است؟ چگونه بحران زده شده و چگونه از این بحران‌ها خارج شده؟ اگر می‌خواهید مسیر به سلطنت رسیدن بیت کوین را بدانید تا پایان مقاله همراه ما باشید.

سال ۲۰۰۷ تا نوامبر ۲۰۰۸؛ مقدمات تولد ارز دیجیتال بیت کوین

طبق اخبار در سال ۲۰۰۷ شخصی شروع به کار کردن بر روی مفهوم جدیدی کرد. این شخص که ساتوشی ناکاماتو نام داشت بر روی بیت کوین که پدیده‌ای جدید بود کار می‌کرد. شایعاتی وجود دارد که او دارای گروهی به نام ناکاماتو بوده که با همکاری یکدیگر برروی این موضوع کار می‌کردند.

در ۱۵ آگوست ۲۰۰۸ اتفاق عجیبی افتاد. سه نفر که به گفته خود هیچ ارتباطی با ناکاماتو نداشته‌اند درخواست ثبت اختراع یک اپلیکیشن رمزگذاری را کردند. این افراد نیل کین، ولادیمیر اوکسمن و چارلز نام داشتند.

و اما بالاخره در ۱۸ آگوست سال ۲۰۰۸ سایت Bitcoin.org به ثبت رسید. البته دامنه آن در anonymousspeech.com به ثبت رسیده بود و امکان پذیرش به صورت ناشناس را به کاربران می‌داد. افراد می‌توانستند در این سایت به‌صورت ناشناس اقدام به پذیرش بیت کوین کنند.

در تاریخ نهم نوامبر ۲۰۰۸ ارز دیجیتال بیت کوین بر روی سایتی به نام SourceForge.net قرار گرفت. فعالیت این سایت در زمینه توسعه و توزیع نرم افزاری به نام Open Source بود. طولی نکشید که Bitcoin به طوری رسمی راه اندازی شد.

ارز دیجیتال بیت کوین | پادشاه ارزهای دیچیتال

سال ۲۰۰۹ ارز دبجبتال بیت کوین متولد شد

در سال ۲۰۰۹ میلادی ارز دیجیتال بیت کوین به صوت رسمی راه اندازی شد. پس از مدت کوتاهی در ژانویه ۲۰۰۹ کدهای بیت کوین قابل استخراج شدند. این کد به صورت نرم افزار متن باز در اختیار کاربران قرار گرفت و استخراج جنسیس بلاک آغاز شد. در ابتدا Bitcoin ارزشی نداشت و کسی آن را جدی نمی‌گرفت. اما ناکاموتو ۵۰ بیت کوین اول را استخراج و پس از چند هفته ۱۰ عدد از آن‌ها را به هال فینی ارسال کرد. در واقع این اولین تراکنشی بود که در آن بیت کوین بین دو نفر جابجا می‌شد.

اتفاقاتی در زمان تولد یک سالگی بیت کوین افتاد. شامل: انتشار ۱۰۴ سند درباره جنگ عراق توسط ویکی‌لیکس و دستگیری عامل خودروی بمب‌گذاری‌شده در میدان تایمز نیویورک. چند روز قبل از تولد دو سالگی بیت کوین در تاریخ ۶ اکتبر۲۰۰۹ نیز اپلیکیشن اینستاگرام شروع به کار کرد.

سال ۲۰۱۰ و اولین خرید با بیت‌ کوین؛ پیتزای بیت کوین

ارزش ارز دیجیتال بیت کوین در سال ۲۰۱۰ از ۲/۰ دلار به ۳۹/۰ دلار رسید. دراین سال ناکاموتو موفق به استخراج ۱میلیون Bitcoin شد و کد منبع آن را به  گوین اندرسون نیز داد. سال ۲۰۱۰ برای بیت کوین بسیار خاص است زیرا روز پیتزای بیت کوین در این سال بوده است. در ۲۲مه ۲۰۱۰ شخصی به نام لازلو هانیک از طریق بیت کوین در رستوران زنجیره‌ای پاپاجونز دو پیتزا خرید. در آن زمان بیت کوین ارزش زیادی نداشت. اما امروزه ارزش بیت کوین‌هایی که بابت خرید آن پیتزا پرداخت شده بود بیش از ۱۳۷ میلیون دلار ارزش دارد.

ارز دیجیتال بیت کوین | پادشاه ارزهای دیچیتال

سال ۲۰۱۱؛ تولد سه سالگی ارز دیجیتال بیت کوین

سال۲۰۱۱، سال آغاز تجارت با بیت کوین، ایجاد اولین حباب قیمتی و پیدا شدن رقیب برای این ارز دیجیتال بود. در این سال Bitcoin بسیار محبوب شد و در بازارهای سیاه برای خرید و فروش کالاهای غیرقانونی استفاده می‌شود. دلیل این موضوع نیمه ناشناس بودن آن بود که باعث شد در بازار سیاه، سیلک رود مورد استفاده قرار گیرد. این بازار که در دارک‌‌‌‌وب هست به معامله اسلحه و مواد مخدر و… به وسیله این ارز دیجیتال پرداخت.

اولین حباب قیمتی بیت کوین در این سال رخ داد. به این صورت که قیمت آن به طرز سرسام آوری افزایش پیدا کرد و به ۵/۳۱ دلار رسید. اما این روند پایدار نبود و در سومین سال تولدش قیمت آن به ۱۲/۳ دلار کاهش یافت. این نوسانات شدید قیمتی در سال ۲۰۱۱ شروع شد و تا به امروز نیز ادامه دارد.

در این سال سروکله یک رقیب برای ارز دیجیتال بیت کوین پیدا شد. نام این رقیب لایت کوین بود که در اکتبر۲۰۱۱ شروع به فعالیت کرد. این کوین جدید در واقع نقش نقره‌ای را برای طلای بیت کوین داشت. اتفاق دیگری که در این سال افتاد یک قیام مردمی به نام بهار عربی بود. در این قیام معمر قذافی، دیکتاتور لیبی کشته شد.

سال ۲۰۱۲؛ آغاز سلطنت بیت کوین

اواخر اکتبر ۲۰۱۲ آغازی برای سلطنت پادشاه ارز‌های دیجیتال بیت کوین بود. در۳۱ اکتبر این سال  بورس اوراق بهادار نیویورک دو روز دچار بحران شد و دوباره شروع به فعالیت کرد. اما در این دو روز بیت کوین بدون هیچ توقفی به کار خود ادامه داد. این امر یک دلیل محکم برای قدرت شبکه‌ غیرمتمرکز این ارز دیجیتال بود. در این زمان بیت کوین به قیمت ۴/۱۲ دلار رسید که بالاترین سطح قیمت این کوین بود. سال ۲۰۱۲ میانگین قیمتی بیت کوین با رشد ۶۵۶/۱ درصدی به ۲۷/۵ دلار رسید.

در سپتامبر ۲۰۱۲ بنیاد بیت کوین راه اندازی شد. این امر توسط افرادی با نام‌های گوین اندرسون، جان ماتونیس، پاتریک مورک، چارلی شرم و پیتر وسنس صورت گرفت. بیت‌پی، مسئول سرویس پرداخت‌های بیت کوین شد و اعلام نموند تعداد پذیرنده‌های پرداخت بیت کوین به هزار پذیرنده رسیده است.

سیگنال خرید بیت کوین | سیگنال خرید ارز دیجیتال | خرید و فروش ارزهای دیجیتال

سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ بیت کوین چه روندی را طی کرد؟

صرافی کوین بیس در فوریه ۲۰۱۳ فروش بیت کوین را یک میلیون دلار گزارش کرد. و در ماه مارس این رقم از ۱ میلیارد دلار نیز فراتر رفت. در این سال راس اولبریکت بنیان‌گذار سیلک رود نتوانست مانع حمله اف بی ای شود و ۲۶هزار بیت کوین آن توقیف شد. سپس دستگیر و به حبس ابد محکوم شد. قیمت Bitcoin ( پادشاه ارزهای دیجیتال ) در این سال به بیش از ۲۰۰ دلار رسید.

سال۲۰۱۴ یعنی ششمین سال تولد بیت کوین قیمت آن به ۳۲۹دلار و حجم معاملاتش به ۱۳میلیون دلار در روز رسید. طولی نکشید تا این روند متوقف شود. در فوریه ۲۰۱۴ ،۶درصد از کل بیت کوین‌های جهان گم شد. این مقدار شامل ۷۴۴هزار بیت کوین به ارزش ۴۷۳ میلیون دلار بود که البته ۲۰۰هزار عدد از آن بازیابی شد. در طی این اتفاق صرافی ارز دیجیتال ام‌تی ‌گاکس قابلیت برداشت از حساب را برای تریدران تعلیق کرد. اینگونه صرافی ام‌تی ‌گاکس سقوط کرد.

در سال ۲۰۱۵ حجم معاملات روزانه به ۵۲ میلیون دلار افزایش یافت و قیمت هر بیت کوین ۳۱۲دلار شد. البته ارزش و قیمت بیت کوین در این زمان راکد بود.

در سال ۲۰۱۶ ارز دیجیتال بیت کوین مجدداً روند صعودی خود را از سرگرفت. در این سال قیمت بیت کوین به ۷۰۳ دلار و حجم معاملات روزانه‌اش به ۹۳ میلیون دلار رسید. کسب وکارهای بسیاری ازجمله شرکت اوبر و فروشگاه بازی‌های ویدئویی Valve’s Steam معاملات از طریق بیت کوین را آغاز کردند.

ارز دیجیتال بیت کوین | پادشاه ارزهای دیچیتال

روند معکوس اریز دیجیتال بیت کوین

سال ۲۰۱۷ آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ و سال حباب بیت کوین بود. در این سال بسیاری از افراد بر روی بیت کوین شرط‌‌ بندی می‌کردند و ارزش بازارش به ۱۰۰میلیارد دلار رسید. قیمت بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ به بیش از ۲۰ هزار دلار رسید که رقمی شگفت انگیز بود.

سال ۲۰۱۸ بازار بیت کوین روند معکوسی پیدا کرد و تا حدودی دچار سقوط شد. در فوریه ۲۰۱۸ قیمت بیت کوین به ۶,۵۳۸ دلار رسید که برای بیت کوین فاجعه بزرگی بود. با توجه به قیمت پایین بیت کوین اما ارزش بازار آن شرایط خوبی داشت و حدود ۱۰۹میلیارد دلار ارزش داشت. در این مدت شبکه‌های اجتماعی از خود واکنش نشان داده و تبلیغ بیت کوین را ممنوع کردند. پس از مدتی فیس بوک و گوگل این ممنوعیت را لغو کردند. فیس‌بوک نیز به فکر راه اندازی ارز دیجیتالی به نام لیبرا افتاد.

برخلاف سال ۲۰۱۸ که قیمت این کوین افت کرد در سال۲۰۱۹ بازار بیت کوین مجدد روند صعودی به خود گرفت. در ژوییه ۲۰۱۹ قیمت بیت کوین به ۱۳,۷۹۶ دلار افزایش یافت و سپس دچار افت و خیزهای قیمتی زیادی شد. رئیس جمهور چین آقای جین پینگ طی سخنرانی از فناوری و زیربنای بیت کوین تمجید کرد. و این عاملی برای قدرتمندتر شدن و افزایش قیمت این کوین در بازار ارزهای دیجیتال شد. در تولد ۱۱ سالگی Bitcoin هر کوین به قیمت ۱۰ هزار دلار رسید.

سرنوشت بیت کوین از سال ۲۰۲۰ تا به امروز

پادشاه ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۰ را با قدرت شروع کرد و دچار هیجانات زیادی شد. اما با شروع ویروس کرونا جو متشنج شد و باعث کاهش قیمت بیت کوین به کمتر از ۴ هزار دلار شد. در طی این رویداد بسته‌های محرک اقتصادی زیادی بخاطر قرنطینه ارائه شد. مردم برای حفظ سرمایه‌شان به بازار بیت کوین روی آوردند و این ارز دیجیتال مجددا در مدار رشد قرار گرفت. بعداز مدتی قیمت آن به ۱۰هزار دلار رسید و پس از آمدن خبر پی‌پال قیمتش به ۱۳هزار دلار افزایش یافت.

درپی حوادث گوناگونی که رخ داد بیت کوین توانست مقاومت کند، نشان داد آسیب‌پذیری کمی در برابر این اتفاقات دارد. تا به امروز نیز این ارز دیجیتال با قدرت در حال رشد است و در حال حاضر پادشاه ارزهای دیجیتال خطاب می‌شود.

ارز دیجیتال بیت کوین | پادشاه ارزهای دیچیتال

ارز دیجیتال بیت کوین توسط چه کسانی مدیریت می شود؟

ارز دیجیتال بیت کوین از آن دست سرمایه‌هایی محسوب می‌شود که تحت اختیار هیچ ارگان دولتی، مثل بانک و یا سازمان خاصی نیست. در واقع همین موضوع یکی از مسائلی است که افراد در فرآیند خرید ارز دیجیتال باید به آن توجه ویژه‌ای بکنند.

رمز ارز بیت کوین به نوعی سیستم پولی غیرمتمرکزی است که توسط خود افراد کنترل می‌شود. تنها چهارچوبی که برای این نوع سرمایه گذاری در نظر گرفته شده، قوانینی است که افراد در ابتدای ورودشان به شبکه باید آن را بپذیرند.

سیستم ارز دیجیتال بیت کوین از چه اجزایی تشکیل شده است؟

سیستم جهانی ارز دیجیتال بیت کوین از اجزای مختلفی تشکیل شده است. تعدادی از افراد که در این سیستم فعالیت می‌کنند، شامل ماینرها و یا همان استخراج کنندگان می‌شوند. این افراد وظیفه انتقال و جابجایی بیت کوین و ارز دیجیتال را، که در اصطلاح به آن تراکنش نیز گفته می‌شود، بر عهده دارند.

توسعه دهندگان گروه دیگری هستند که در زمینه سرمایه گذاری ارز دیجیتال بیت کوین فعال اند. توسعه دهندگان در ارتقاء سطح نرم افزارهای بیت کوین و بهبود عملکرد آن‌ها، بسیار تاثیر گذار هستند.

اصطلاح نودها در ارز دیجیتال بیت کوین، به دستگاه‌هایی که به شبکه متصل می‌شوند، اطلاق می‌شود. در ابتدای امر باید بگوییم که نودهای بیت کوینی انواع مختلفی دارند. برخی از این نودها وظیفه حفظ تاریخچه تراکنش‌ها را بر عهده دارند و برخی دیگر در حفظ امنیت شبکه موثر می‌باشند.

بررسی پشتوانه  رمز ارز بیت کوین

زمانی که افراد اقدام به سرمایه گذاری برای استخراج کریپتوکارنسی‌ها می‌کنند، با ابهامات مختلفی روبه‌رو می‌شوند. مهم‌ترین ابهامی که ممکن است برای شما در مورد ارز دیجیتال بیت کوین به وجود آید، بحث پشتوانه مالی این نوع از رمز ارزها است.

در پاسخ باید بگوییم که در واقع اکثر کریپتو کارنسی‌ها هیچ گونه پشتوانه رسمی مانند طلا، نقره و یا حمایت بانک‌ها و سازمان‌های مختلف ندارند. اصلی ترین پشتوانه این گونه از ارزها، اعتماد و استقبال مردم است. این قضیه کلیدی ترین نکته‌ای است که هنگام  خرید بیت کوین باید به آن توجه کنید.

در بحث پشتوانه بیت کوین باید به چند مورد توجه ویژه‌ای داشته باشید. یکی از این موارد که با بررسی الگوی رفتاری کاربران و خریداران بیت کوین بدست آمد، بحث هدف کاربران از خرید ارز دیجیتال بود.

طبق تحقیقات صورت گرفته، ارز دیجیتال بیت کوین بیشتر به منظور سرمایه گذاری استخراج می‌شود. این موضوع به معنای آن است که بیشتر افراد این ارز را به چشم نوعی پول و وسیله مبادله نگاه نمی‌کنند؛ بلکه بیشتر با هدف پس انداز دارایی اقدام به خرید آن می‌نمایند.

آشنایی بیشتر با نحوه ارزش گذاری بیت کوین

اصلی ترین روش ارزش گذاری ارز دیجیتال بیت کوین، با توجه به مقدار عرضه و تقاضای آن در شبکه، صورت می‌گیرد.

همانطور که بازار بسیاری از کالاها با توجه به میزان عرضه و تقاضا اداره می‌شود، بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال نیز بر همین منوال است و با توجه به مقدار ارز ارائه شده توسط استخراج کنندگان و خرید از طرف سرمایه گذاران، ارزش گذاری می‌شود.

چگونه می توان بیت کوین مورد نیاز را خریداری کرد؟

خرید بیت کوین در چند روش مختلف امکان پذیر است. یکی از این روش‌ها استخراج بیت کوین با استفاده از سخت افزارهای قدرتمند است. برای انجام فرآیند استخراج و پردازش‌های بیت کوینی لازم است از سیستم‌ها و رایانه‌های فوق العاده قوی استفاده کنید.

روش بعدی آن است که ارز دیجیتال بیت کوین مورد نظرتان را از صرافی‌های رمز ارز خریداری کنید.

می‌توانید پس از اطمینان از امنیت صرافی رمز ارز، اقدام به سرمایه گذاری کرده که در این حالت دیگر نیازی به سخت افزارها و رایانه‌های مخصوص نخواهید داشت.

از راه‌های دیگر به دست آوردن بیت کوین، رجوع به برخی سایت‌ها و فعالیت در آنها مانند دیدن تبلیغات است. البته روش ذکر شده سرمایه بیت کوین زیادی در اختیار شما قرار نمی‌دهد. سایت‌های نام برده شده تنها مقدارکمی رمز ارز به ازای انجام فعالیت مورد نظرشان، در اختیار شما قرار می‌دهند.

بررسی برخی از چالش های ارز دیجیتال بیت کوین

در کنار تمام مزایایی که برای بیت کوین به عنوان یک دارایی دیجیتال در نظر گرفته می‌شود، برخی از معایب و چالش‌های محیط زیستی آن نیز مورد انتقاد صاحب نظران و متخصصان قرار گرفته است. در این بخش از مقاله مشکلات ناشی از استخراج رمز ارز بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

مصرف بالا در هنگام استخراج

یکی از مشکلاتی که چند وقت اخیر در پی استقبال مردم عادی از بیت کوین صورت گرفت، بالا رفتن مصرف انرژی به خصوص برق، در بسیاری از کشورها بود. مشکل بعدی که بحث بالا رفتن دمای زمین است، در ادامه همان مصرف انرژی بالا صورت می‌گیرد.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین گرمای بسیاری تولید به طوری که پیش بینی می‌شود تا سال 2023، دمای زمین به مقدار 2 درصد افزایش پیدا کند.

سیستم های پردازش قدیمی

یکی از مهمترین معایبی که برای سیستم‌های فعال در شبکه بیت کوین در نظر گرفته می‌شود، قدیمی بودن سطح فناوری بکار رفته در سیستم است. بسیاری از سیستم‌های موجود در شبکه جهانی بیت کوین از فناوری‌های قدیمی استفاده می‌کنند. همین قضیه سرعت استخراج بیت کوین را تا 10 دقیقه بالا برده است.

وضعیت حقوقی بیت کوین در ایران

معامله ارز دیجیتال بیت کوین در برخی از کشورها مانند ایران ممنوع تلقی می‌شود. چند وقت اخیر تحقیقاتی در مورد وجود مراکز استخراج  بیت کوین در ایران صورت گرفت.

طی این تحقیقات برخی از مراکزی که در تهران و توسط برخی از سرمایه گذاران اروپایی شکل گرفته بود، کشف شد. گزارشات خارجی، استخراجات صورت گرفته توسط مراکز موجود در ایران را به نوعی دور زدن تحریم‌های آمریکایی تلقی می‌کنند.

چند ویژگی مهم بیت کوین

یکی از مهم ترین ویژگی‌های رمز ارز دیجیتال بیت کوین، خصوصیت غیر متمرکز بودن آن است. در سیستم‌های متمرکز مثل بانک‌ها، تمام تراکنشات مالی حساب بانکی شما زیر نظر دولت است. از طرفی این کنترل زیاد نتایج زیان بار تورم و کاهش ارزش پول را در پی دارد.

برعکس سیستم متمرکز، در شبکه رمز ارز بیت کوین قدرت در دست یک ارگان دولتی خاص نیست. در این شبکه ارزش گذاری، مبادلات و قدرت میان افراد فعال در این شبکه، به طور یکسان پخش شده است.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در مورد بیت کوین قابل ذکر است و به نوعی باعث تمایز این نوع از تراکنش‌ها با حساب‌های بانکی شده است، نیمه ناشناس بودن آن‌ها است. در ابتدای ایجاد حساب بیت کوین، از شما کد ملی و یا آدرس خواسته نمی‌شود اما توجه داشته باشید که تمام تراکنش‌ها در شبکه جابجایی بیت کوین، قابل پیگیری هستند.

جمع بندی

با توجه تاریخچه‌ای که برای این ارز دیجیتال شرح داده شد می‌توانید پی ببرید که بیت کوین امروز جایگاهی بسیار متفاوت نسبت به سال ۲۰۰۹ دارد یعنی پادشاه ارزهای دیجیتال است. بسیاری از افراد معروف بر روی آن سرمایه گذاری کرده‌اند و به آینده بیت کوین امیدوارند. ارز دیجیتال بیت کوین توانسته در برابر حوادث و اتفاقات مقاومت کند و به مدار رشد خود بازگردد. اگر قصد سرمایه گذاری دارید می‌توانید به این ارز دیجیتال اعتماد کنید. در این رابطه می‌توانید با مشاوران متخصص تیم بایننس ایرانی مشورت کنید. مشاوران تیم ما با تجربه و آگاهی کامل به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

Search
Generic filters
بدون دیدگاه
بیت کوین
امتیاز دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,412.16
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,330.54
tether
Tether (USDT) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 32.98
cardano
Cardano (ADA) $ 0.433945
xrp
XRP (XRP) $ 0.474397
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.30
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.061450
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 17.26
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011
terra-luna
Terra Luna Classic (LUNC) $ 0.000294
litecoin
Litecoin (LTC) $ 53.41