ارز دیجیتال سولانا (Solana) قاتل اتریوم،با جمع‌آوری ۴۵۰ میلیون دلار سرمایه‌

1x
00:00/00:00
  1. خانه
  2. ارز دیجیتال سولانا (Solana) قاتل اتریوم،با جمع‌آوری ۴۵۰ میلیون دلار سرمایه‌

ارز دیجیتال سولانا (Solana) که برخی به آن لقب «قاتل اتریوم» را داده‌اند. با گسترش دامنه‌ی پروژه‌هایش، برای اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز یا دپ(س) سرمایه‌ای در حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون دلار را جمع‌آوری کرده است.

ارز دیجیتال سولانا

دیکریپت بدون اشاره به رقم خاصی گفت که این شرکت قصد داشت تا اسفند ۱۳۹۹ (مارس ۲۰۲۱) قراردادی ناچیز امضا کند؛ اما کمی بعد در پاسخ به تقاضای زیاد، دامنه‌‌ی جمع‌آوری سرمایه‌ی خود را گسترش داد.

سولانا درباره‌ی خبر جمع‌آوری کمک مالی خود اظهارنظری نکرده است؛ اما مدیران این رمزارز در مصاحبه‌ی اخیر خود، اطلاعاتی را که دیکریپت به‌دست آورده بود را انکار نکردند.

سام بانكمن فرید، كارآفرین برجسته‌‌‌ی ارز دیجیتالی است. که پلتفرمش، FTX، سال گذشته، نسخه‌ی غیرمتمرکز صرافی خود را روی سولانا راه‌اندازی کرد. درباره‌ی رشد این رمزارز می‌گوید:

با مشاهده‌ی رشد اخیر تجارت سولانا، هیجان‌زده شدم و تحت‌تأثیر قرار گرفتم. تیم توسعه‌دهنده‌‌ی آن فناوری پیشرو صنعتی داشتند و به‌ثمررسیدن تلاش‌هایشان خوشحال‌کننده‌ است.

لقب «قاتل اتریوم» برای بلاک‌چین‌های دیگری نیز استفاده شده است. اما اتریوم هم‌چنان محبوب‌ترین بلاک‌چین برای پروژه‌های شخص ثالث (Third-Party) است و سولانا آن را دست کم گرفته است.

ارز دیجیتال سولانا

اکوسیستم جذاب ارز دیجیتال سولانا

جذابیت اصلی سولانا از دید حامیانش، سریع‌تر و ارزان‌تر بودن از اتریوم است. این پروژه ادعا می‌کند حداکثر توان عملیاتی آن بیشتر از پنجاه‌هزار تراکنش در ثانیه است. این رقم برای اتریوم به‌طور متوسط ​​بین ده تا پانزده تراکنش در ثانیه است.

هم‌زمان با طراحی الگوریتم بلاک‌چین ارز دیجیتال سولانا، برمبنای گواه بر سهام هزینه‌‌ی تراکنش‌ها به حداقل می‌رسد. این رقم در مقایسه‌ با هزینه‌های فزاینده‌ی اتریوم گاهی برای پردازش تراکنش‌ها تا سقف صدها دلار نیز می‌رسد. انتظار می‌رود هزینه‌های تراکنش در اتریوم با انتقال الگوریتم بلاک‌چینش از گواه بر کار به گواه بر سهام، به طرز چشم‌گیری کاهش پیدا کند.

این رمزارز که در سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷) تأسیس‌ شده است. در ساخت ابزارها و شبکه‌هایی برای سایر پلتفرم‌ها نیز فعالیت می‌کند. یکی از این فعالیت‌ها پشتیبانی از پروتکل جدیدی به نام متاپلکس (Metaplex) است. که با عنوان «Shopify (شرکتی چند ملیتی تجارت الکترونیکی) برای NFTها (توکن غیرقابل معاوضه)» شناخته‌ می‌شود.

ارز دیجیتال سولانا

ارز دیجیتال سولانا هم‌زمان با رشد چشمگیری روبرو شد: از حدود دو دلار، در اواخر دی ۱۳۹۹ (اوایل ژانویه ۲۰۲۱)، به ارزشی بیشتر از ۵۴ دلار در اردیبهشت ۱۴۰۰ (مه ۲۰۲۱) رسید و در خرداد ۱۴۰۰ حدود ۳۷ دلار معامله شد.

بنا به گفته‌ی کرانچ‌بیس (Crunchbase). قبل از جمع‌آوری کمک‌های مالی در سال ۱۴۰۰ (۲۰۲۱)‌. این رمزارز در سال ۱۳۹۸ (۲۰۱۹) به پشتیبانی مولتی‌کوین کپیتال (Multicoin Capital). و بلاک‌تاور کپیتال (BlockTower Capital) و دیگران ۲۱.۸ میلیون دلار سرمایه جمع کرده بود. مدیرعامل مولتی‌کوین درباره‌ی پشتیبانی از کمک‌های مالی سال ۱۴۰۰ نظری نداد. و بلاک‌تاور هم دراین‌باره اظهار نظری نکرده است.

به هر حال، شواهد حاکی از آن است که سولانا در دنیایی که برنامه‌های غیرمتمرکز در حوزه‌ی بازی و رسانه و به‌خصوص مالی با سرعت در حال رشد هستند. رقیبی اصلی برای اتریوم به‌شمار می‌رود.

برای خواندن وایت پیپر ارز دیجیتال سولانا به وبسایت رسمی آن سر بزنید(اینجا کلیک کنید)

5/5 - (1 امتیاز)

پادکست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,091.45
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,893.16
tether
Tether (USDT) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 43.03
cardano
Cardano (ADA) $ 0.532516
xrp
XRP (XRP) $ 0.380019
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.27
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.071165
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 28.81
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.45