رایج ترین اصطلاحات دنیای ارزهای دیجیتال

19 اصطلاح رایج در دنیای ارز دیجیتال🔥

دانستن اصطلاح ارز دیجیتال یکی از مهمترین گام ها برای موفقیت هرچه بیشتر در بازار ارزدیجیتال است!

ممکن است قصد ورود به دنیای رمزارزها را داشته باشید و بخواهید از این بازار بزرگ جهانی، کسب درآمد کنید! در این صورت، لازم است تا با تعدادی از اصطلاحات مهم و پراستفاده دردنیای رمزارزها آشنا باشید! در ادامه، ما تعدادی از کلمات پر استفاده و رایج در کریپتو کارنسی را به شما معرفی خواهیم کرد.

آدرس

سکه ها (هر واحد از یک رمزارز) در بلاک‌چین، با آدرس های منحصر به فرد شناسایی می‌شوند. شما می‌توانید بلاکچین را یک مسیریاب GPS و آدرس کیف پول خود را یک ادرس پستی در نظر بگیرید. بدون آدرس، هیچ سکه ای در کیف پول (wallet) ذخیره نخواهد شد. بلاک‌چین نمی‌تواند وجود سکه ای را بدون آدرس، تایید یا تکذیب کند. بنابراین، بدون آدرس کیف پول مناسب، نمی‌توانید صاحب یک ارز باشید!

اگر به بلاکچین علافه دارید حتما این مقاله را بخوانید : فناوری بلاک چین به زودی دنیا را دگرگون خواهد کرد!

اصطلاحات ارز دیجیتال

آلت کوین (Alt Coin)

شاید فکر کنید که آلت کوین، یک رمزارز خاص است؛ اما باید به شما بگویم که سخت در اشتباهید. درواقع، به هر ارزی که نامی غیر از بیت کوین داشته باشد و پس از بیت کوین معرفی شده باشد، آلت‌کوین گفته می‌شود. در حال حاضر، بزرگ ترین Alt Coin موجود در جهان، اتریوم است!

بلاکچین

بلاک‌چین یکی از کلمات بسیار مهم در جهان کریپتو کارنسی است. مطمئنا نیمی از افرادی که از بلاک‌چین استفاده می‌کنند، “واقعا” نمی‌دانند که بلاک‌چین چیست!

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک دفتر کل دیجیتال است که از تمام تراکنش هایی که تا به حال در یک ارز خاص انجام شده، تشکیل شده است. این تراکنش ها از بلوک تشکیل شده است. هنگامی که یک بلوک به نهایت ظرفیت خود می‌رسد، یک بلوک جدید ایجاد می‌شود و این فرآیند همچنان ادامه دار است.

برخی از بلاکچین ها دارای تعداد محدودی بلاک هستند؛ در حالی که برخی دیگر دارای تعداد بی نهایت بلوک هستند. بلاکچین ها غیر متمرکز هستند؛ یعنی هیچ دفتر فیزیکی در هیچ نقطه ای در دنیا ندارند.

جملات و کلمات رایج در بازار کریپتو

توکن (Token)

توکن ها، رمزارزهایی هستند که بلاک‌چین اختصاصی ندارند و روی بستر سایر رمزارز ها کار می‌کنند. مانند رمزارز تتر!

همه چیز در رابطه با توکن nft :  توکن NFT چیست و در آینده چه انقلابی به پا خواهد کرد؟

شت کوین (shit coin)

شت کوین به رمزارزهایی گفته می‌شود که دارای ریسک زیادی برای سرمایه گذاری هستند. این رمزارزها معمولا هیچگونه پشتوانه ای ندارند؛ اما می‌توانند برای مدت کوتاهی، رشد قیمت زیادی را تجربه کنند و پس از آن، به سرعت قیمتشان به مقدار اولیه (و گاها کمتر) برسد.

با توجه به این مورد که از سال 2021، بیشتر از 4000 رمز ارز جدید وارد بازار رمزارزها شده اند، دانستن اطلاعاتی از ویژگی های شت کوین ها، می‌تواند شما را از دام آنها نجات دهد.

هارد فورک (hard fork)

hard fork به تغییرات بسیار اساسی بر روی پروتکل اصلی یک رمزارز گفته می‌شود که آن را به 2 رمزارز مختلف تبدیل می‌کند. در این صورت، نسخه جدید یک رمزارز با نسخه های قبلی آن، سازگار نیست.

سافت فورک (soft fork)

سافت ورک به تغییرات جزئی در پروتکل یک رمزارز گفته می‌شود؛ به طوری که نسخه جدید آن رمزارز، بر خلاف هارد فورک، با نسخه های قبلی نیز سازگار است.

برنامه های غیرمتمرکز (decentralized apps) یا  dApps

dApps  ها برنامه‌هایی منبع باز هستند که بر روی بلاکچین ساخته شده و برای استفاده در دنیای واقعی طراحی شده اند. اتریوم را مادر dApps می‌دانیم. برخی از dApps های مبتنی بر اتریوم، میلیون ها دلار ارزش دارند و می‌توانند به اندازه هر شرکت بزرگی، ارزش داشته باشند.

اصطلاح ارز دیجیتال (Digital currency)

ارز دیجیتال و رمزارز! ممکن است فکر کنیم که هردوی اینها، یکی هستند. اما متاسفانه اینطور نیست! Digital currency  یا ارز دیجیتال، توسط یک کشور ساخته شده و واحد مشخصی دارد که کشور ها می‌توانند از آن برای داد و ستد استفاده کنند. برای مثال می‌توانیم ارز فیات را در نظر بگیریم که یک ارز دیجیتال است؛ نه یک رمزارز!

تفاوت ارزدیجیتال و رمزارز

فیات

ارز فیات، یک ارز دیجیتال است و وابسته به دلار کشور آمریکا نیز می‌باشد. این ارز بجز دلار آمریکا، هیچ پشتوانه دیگری ندارد. حتی طلا! همان دلار های سبز رنگی که در فیلم های آمریکایی مشاهده می‌کنید. آنها همان ارز فیات هستند؛ منتها در ابعاد فیزیکی.

gas

وقتی تراکنشی را روی بلاکچین انجام می‌دهید، باید هزینه ای بپردازید. آن هزینه را بنام گاز (gas) می‌شناسیم.

شما اساسا به یک ماینر پول می‌دهید که بیرون برود و رمزارز شما را دریافت کند. شما می‌توانید انتخاب کنید که برای سرعت بیشتر، کارمزد بیشتری بپردازید و یا اینکه برای سرعت کمتر و مدت طولانی تر، هزینه کمتری بدهید.

استخراج

استخراج یا  mining، به فرآیند تایید تراکنش های جدید در بلاکچین گفته می‌شود.  هنگامی که شخصی، برای تکمیل یک چالش رمزگذاری، نیروی کامپیوتر خود را در اختیار یک ماینر قرار می‌دهد، در عوض آن، رمزارز دریافت خواهد کرد.

برای مثال، شما می‌توانید با توجه به قدرت سیستم کامپیوتری خود، از آن برای استخراج یک رمز‌ارز مثل بیت کوین استفاده کنید.

کلید خصوصی (private key)

این کلید، یک رشته مهم از اعداد و حروف است که باید توسط شما به خوبی محافظت شود. چرا که اگر شخصی بتواند به این کلید دسترسی پیدا کند، می‌تواند تمام سرمایه رمز‌ارزی شما را در عرض چند ثانیه به کیف پول خود انتقال دهد و تنها چیزی که از آن سرمایه برای شما باقی خواهد ماند، افسوس است.

کلید عمومی (public key)

کلید عمومی تقریبا شبیه به همان کلید خصوصی است؛ با این تفاوت که شما می‌توانید آن را منتشر کنید تا افراد، در صورت علاقه برای شما مقداری رمزارز ارسال (دونیت) کنند. برای مثال، اگر شما تولید کننده محتوا باشید و بخواهید که طرفداران‌تان، مبلغی را جهت حمایت به شما پرداخت کنند، می‌توانید کلید عمومی خود را به آنها بدهید.

رمزارز

ساتوشی ناکاموتو (satoshi nakamoto)

ساتوشی ناکاموتو، عنوان فرد یا گروهی است که بنیان گذار اولین رمزارز جهان بنام بیت‌کوین هستند. هویت این فرد یا سازمان، کاملا ناشناخته است و کسی از اطلاعی ندارد که آنها چه افرادی هستند. اگر عبارت ساتوشی را به تنهایی مشاهده کردید، بدانید که این یک مقدار کسری از بیت‌کوین است که به عنوان 1 صد میلیون ام (0/00000001)  یک بیت‌کوین شناخته می‌شود.

هودل (hodl)

هودل در اصلطلاح کریپتو کارنسی به این معنا است که یک فرد می‌خواهد ارزی را که خریده است تا مدت زیادی نگه دارد و در دنیای کریپتو کارنسی به این کار اصطلاحا هودل گفته می‌شود. البته کلمه درست این اصطلاح از نظر ادبیات انگلیسی hold است. اما این که این هولد چگونه به هودل تبدیل شد نیز داستان جالبی به حساب می‌آید.

سالها قبل وقتی هنوز بیت کوین و ارزهای دیجیتال تا این حد محبوب نشده بودند یکی از سرمایه گذاران اصلی بیت کوین در انجمن و فروم بیت کوین تالک نوشت: I am hodling این یک اشتباه املایی به حساب می‌آمد اما از آنجایی که کاربران از این کلمه خوششان آمد رفته رفته تصمیم گرفتند تا به جای کلمه هولد از کلمه هودل استفاده کنند. امروزه هودلر به کسی گفته می‌شود که ارزهای دیجیتال را با این ذهنیت که قصد نگهداری آن را دارند می‌خرند.

اصطلاح ارز دیجیتال فومو (fomo)

فومو نیز به تنهایی معنی خاصی در انگلیسی ندارد. این کلمه مخفف fear of missing out است که به معنای ترس از دست دادن دارایی است. این قضیه ارتباط مستقیمی با ریسک پذیری افراد در سرمایه گذاری‌های خود دارد و هر کس که فومو بیشتری داشته باشد مسلما سرمایه گذاری کم ریسک‌تری داشته باشد. یعنی آن فرد می‌ترسد که دارایی‌های خود را در سرمایه گذاری‌اش از دست بدهد. این قضیه تا حدودی مثبت است اما می‌تواند باعث شود که شما نتوانید سود زیادی را از سرمایه گذاری‌های خود بدست بیاورید چون اصولا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ارتباط مستقیمی با ریسک پذیری شما دارد.

این قضیه تا جایی مهم است که سرمایه گذاران کار درست و افرادی که سرمایه میلیاردی خود را در این بازار قرار داده‌اند از ترفندهایی استفاده می‌کنند تا فومو خود را کاهش دهند و سود بیشتری از این طریق بدست بیاورند. شاید برایتان جالب باشد که در خود ایران هم افرادی هستند که برای اینکه فومو خود را کاهش دهند به روانپزشک مراجعه می‌کنند تا ریسک پذیری خود را بالاتر ببرند.

اصطلاح بازار گاوی و خرسی در ارز دیجیتال

بازار گاوی اصطلاحی است که در بورس جهانی و آمریکا استفاده میشد. اما این اصطلاح به مرور زمان وارد بازار کریپتو کارنسی شد و معنای خود را در دنیای ارزهای دیجیتال پیدا کرد. بازار گاوی اصطلاحی بود که سهامداران وقتی به کار می‌بردند که بازار بورس مثبت بود و روند صعودی داشت. یعنی هر فردی در این بازار سرمایه گذاری می‌کرد، می‌توانست سود سرمایه خود را در کمترین زمان ممکن دریافت کنند. در بازار ارزهای دیجیتال هم این اصطلاح به این معناست که بازار کلی ارزهای دیجیتال بزرگ مانند بیت کوین و اتریوم مثبت است و روند صعودی به خود گرفته است و زمان خوبی برای ورود به بازار است.

اصطلاح خرسی هم در اول در بورس جهانی و وال استریت کاربرد داشت. سهامداران وقتی می‌دیدند که اوضاع بازار بدجور خیت است از این اصطلاح استفاده می‌کردند. وقتی که بازار منفی بود و روند آن رو به پایین بود سهامداران می‌گفتند که بازار خرسی است و بهتر است که در این هنگام هیچ سرمایه‌ای وارد بازار نشود چون سرمایه شما با احتمال زیادی با ضرر روبرو خواهد شد. این اصطلاح بعد از مدتی وارد بازار ارزهای دیجیتال شد. شما هم هر موقع این اصطلاح را در مورد بازار ارزهای دیجیتال شنیدید بفهمید که بازار کلی منفی است و ارزهای معروفتر مانند بیت کوین و اتریوم روند رو به پایینی دارند و سرمایه گذاری اصلا به صلاح شما نیست.

وایت پیپر

ارزهای دیجیتال از اولین باری که ایجاد شدند برای خیلی از مردم بسیار گنگ و غیر قابل فهم بودند. خیلی از افراد نمی‌دانستند که این ارزها چیستند و دقیقا چه کاربردی دارند. به همین دلیل آن افراد از فکر سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بیرون می‌آمدند و دیگر سرمایه خود را در بازار قرار نمی‌دادند. همین موضوع باعث شد تا توسعه دهندگان به فکر بیفتند و به دنبال روشی باشند تا مبحث ارزهای دیجیتال را برای مردم عادی قابل فهم کنند.

به همین دلیل سازندگان ارزهای دیجیتال تصمیم گرفتند که در یک فایل پی دی اف اطلاعات کاملی درباره با اینکه آن ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد و اینکه افراد چرا باید در آن رمز ارز سرمایه گذاری کنند را به مردم ارائه کردند. در اصطلاح کریپتو کارنسی به این فایل پی دی اف که توسط سازندگان ارز دیجیتال منتشر می‌شود وایت پیپر گفته می‌شود.

هر ارز دیجیتال کاربردی و برتر نیز برای ارز خودش یک وایت پیپر دارد و سازندگان آن فایل پی دی اف وایت پیپرشان را در وبسایت خودشان منتشر کرده‌اند. مثل ساتوشی ناکاموتو که وایت پیپر بیت کوین در وبسایت بیت کوین برای همگان قرار داده است.

بذر (seed)

قرار نیست در کریپتو کارنسی یک مزرعه بسازید! در واقع، seed ترکیبی از 12 تا 16 کلمه است که باعث می‌شود اگر یک زمان، اطلاعات کیف پول خود را گم کردید، بتوانید با استفاده از  seed، آن را برگردانید.

seed  بازیابی شما معادل 12 کلمه است که جواب 12 سوال امنیتی برای بازیابی رمز عبور فراموش شده شما است .اما باید مواظب باشید که این کلمات را در امن ترین جای ممکن و در کنار کلید خصوصی نگه دارید. اگر از اینکه سرمایه و پول خود را از دست بدهید، احساس خوبی دریافت می‌کنید، می‌توانید آن را در هرکجا که دوست دارید منتشر کنید.

کیف پول (wallet)

هم من و هم شما می‌دانیم که کیف پول چیست و کاربرد آن را هم می‌دانیم: نگهداری پول!  اما خب درک کردن کیف پول‌های دیجیتالی می‌تواند کمی مشکل باشد. کیف پول رمزارزی، مکانی است که ارزهای مجازی (همان رمزارز‌ها) در آن نگهداری می‌شوند. کیف پول مجازی باید دارای کلید‌ها،  seed‌ها و آدرس‌ها باشد تا بتواند درست کار کند.

2  مدل کیف پول رمز ارزی وجود دارد. کیف پول نرم افزاری و کیف پول سخت افزاری. کیف پول‌های سخت افزاری به دلیل اینکه seed ها را در خود ذخیره می‌کنند، می‌توانند امنیت بسیار بیشتری را به ما ارائه بدهند. استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری به دانش بیشتری نیاز دارد.

این مقاله را در رابطه با کیف پول بیت کوین بخوانید : بهترین کیف پول بیت کوین برای خرید و فروش

(Whale)

whale  یا نهنگ به ادرس‌هایی گفته می‌شود که دارای مقادیر زیادی رمزارز هستند و دارای ارزش زیادی هستند.

طبق آمار ها، حدود 2000 آدرس به اصطلاح، نهنگ وجود دارد و نکته عجیب تر اینکه حدود 100.000  بیت‌کوین تنها در اختیار 3 نفر است!

اصطلاح ارز دیجیتال صرافی (exchange)

شاید فکر کنید که برای فروش رمزارز خود، باید به یک صرافی در فلان خیابان در آن سمت شهر بروید؛ اما صرافی‌هایی که خدمات خرید و فروش رمزارز‌ها را ارائه می‌دهند، اینترنتی هستند و می‌توانید در بستر آن ها شروع به خرید و فروش بسیاری از رمزارز‌ها بکنید. به این صرافی‌ها، exchange گفته می‌شود.

البته یک مورد خوب که در این مورد وجود دارد، وجود صرافی‌های آنلاین ایرانی است که می‌توانید با استفاده از آنها، به خرید و فروش و مبادله رمزارز‌ها بپردازید. برای مثال، صرافی‌های نوبیتکس و والکس را می‌توان به عنوان بهترین صرافی‌های آنلاین ایرانی در نظر گرفت.

اما اگر همچنان هم قصد دارید تا از صرافی‌های خارجی استفاده کنید، شاید دانستن این نکته که در صورت تشخیص ایرانی بودن شما، حسابتان در آن صرافی مسدود می‌شود، شما را قانع به استفاده از موارد مشابه ایرانی آنها بکند. در سال 1396، صرافی بیترکس شروع به مسدود کردن حساب بسیاری از ایرانی ها کرد و چندین میلیون دلار از سرمایه ایرانی ها بلوکه شد.

جمع بندی

بهتر است برای ورود به دنیای گسترده رمزارز‌ها، دانش کافی در این زمینه کسب کنید تا بتوانید بهترین سوددهی را داشته باشید. مراقب باشید که گول افراد کلاهبردار را که به شما وعده درامدهای واقعا دور از باور و بسیار کلان می‌دهند را نخورید؛ زیرا عاقبتی بجز پشیمانی و از دست دادن سرمایه‌تان ندارد .

از اینکه تا آخر این مطلب با ما همراه بودید، از شما سپاسگزاریم!

Search
Generic filters
4 دیدگاه
مقالات ارز دیجیتال
4.5/5 - (8 امتیاز)
رمزارز برای سرمایه گذاری بلند مدت

8 مورد از بهترین رمز ارزها برای سرمایه گذاری بلند مدت + تجزیه و تحلیل رمزارزها

بازار ارزهای دیجیتال یکی از پر ریسک‌ترین و پرخطرترین، بازارها برای سرمایه‌گذاری…
این مقاله  7 دقیقه از وقت شمارا میگیرد.

پست های مرتبط

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,190.48
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,895.53
tether
Tether (USDT) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 43.34
cardano
Cardano (ADA) $ 0.535324
xrp
XRP (XRP) $ 0.380896
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 0.999547
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.29
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.071507
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 28.89
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.46