ارزهای دیجیتال آینده دار

تحلیل و بررسی انواع ارز دیجیتال❤️

ارز دیجیتال که به آن ارز مجازی نیز گفته می‌شود، نوعی دارایی است که ماهیت فیزیکی نداشته و تنها به صورت الکترونیکی موجود در دسترس است. این ارزها در کیف‌پول‌های دیجیتالی نگهداری شده و مانند پول، دلار و یا ریال، قابل معاوضه هستند. شما می‌توانید به کمک انواع ارزهای دیجیتال، خرید و فروش انجام دهید، در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری کنید و یا آنها را به سادگی انتقال دهید. با ما همراه باشید تا در ادامه در مورد انواع ارزهای دیجیتال صبحت کنیم.

دسته‌بندی ارزهای دیجیتال

انواع ارزهای دیجیتال بر اساس حوزۀ فعالیتی که دارند، در سه دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • پول‌های دیجیتال
 • ارزهای دیجیتالی پلتفرمی
 • ارزهای دیجیتالی مالی

هر کدام از این نوع ارزها، ویژگی‌های منحصر به فرد و کاربرد‌های خاص خورد را دارند که سبب تفاوت آنها از یکدیگر شده است. بر این اساس هم در معاملات مختلفی استفاده می‌شوند.

پول های دیجیتال

عملکرد پول‌های دیجیتال مثل پول‌های واقعی است و می‌توان آن را ذخیره کرده، سرمایه‌گذاری کرد و یا خرید و فروش انجام داد. اما مزیتی که نسبت به پول‌های واقعی دارند این است که چون فاقد ماهیت فیزیکی هستند، واسطه‌ها حذف می‌شوند، تورم تأثیری بر روی آنها نمی‌گذارد. همچنین این ارزها از امنیت بسیار بالایی برخوردارند. روش استخراج این ارزها توسط دستگاه‌های ماینر انجام می‌شود. ارزهای نام برده شده امنیت بیسیار بالایی در برابر حک دارند.

از ارزهای دیجیتال پولی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیت‌کوین ( BTC )
 • لایت‌کوین ( LTC )
 • ورت‌کوین ( VTC )
 • دوژکوین ( DOGE )
 • نانو ( NANO )

انواع ارز دیجیتال چیست

بیت کوین

مهم‌ترین و معروف‌ترین اینها، بیت‌کوین است که توسط فردی با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو، در سال 2009 معرفی شد. اما اوج آن در سال 2009 بود که توانست در بازار دیجیتال، بیشترین میزان سرمایه را از آن خود کند.  در بزرگی این ارز دیجیتال همین بس که چیزی در حدود 60 درصد از بازار کریپتوکارنسی را به خودش اختصاص داده است. به خصوص در سال های اخیر با اوج‌گیری بازار انواع ارزهای دیجیتال، خرید و فروش بیت کوین حتی در بین افراد مشهور و چهرۀ دنیا بسیار رایج شده است. این ارز دیجیتال بر پایۀ بلاک‌چین بوده و تا به امروز چیزی در حدود 18 میلیون بیت‌کوین در سراسر دنیا استخراج شده است.

برای خرید اشتراک سیگنال پر سود رمزارز کلیک کنید.

لایت‌کوین

یکی از اولین ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده، ارز لایت‌کوین است. لایت‌کوین دارای یک شبکۀ پرداخت جهانی بوده که منبعی باز و غیرمتمرکز دارد. در واقع از انواع ارزهای دیجیتال محبوب در بازار است که شباهت‌های زیادی به بیت‌کوین دارد.

دسته‌بندی پول‌های دیجیتال

پول دیجیتالی خود به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

ارزهای دیجیتال ثابت ( StableCoin )

این نوع ارزها چون دارای پشتوانه هستند، می‌توانند شامل هر نوع دارایی اعم از طلا، ارزهای فیزیکی یا هر نوع دارایی مالی باشند که قابل قیمت‌گذاری بوده و از نوسانات قیمتی در امان هستند. از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال ثابت، می‌توان به تتر(USDT) اشاره کرد.

ارز های دیجیتال امن ( Privacy )

ویژگی این نوع ارزهای پولی امن این است که هویت افراد پیدا نیست، بنابراین به هیچ وجه امکان پیگیری و شناسایی کاربران وجود ندارد. مزیت دیگر ارزهای امن، فاقد مالیات بودن آن است. این موضوع مخصوصاً در معاملات با حجم بالا بسیار مقرون به صرفه است.

از مهمترین ارزهای دیجیتال امن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مون‌رو ( XMR )
 • زی‌کش ( Zcash )
 • نو‌کوین ( Nav Coin )
 • فور( PHR )
 • زن‌کش ( ZEN )

انواع ارز دیجیتال رایگان

تتر(USDT)

یکی از ارزهای بسیار معتبر در بازار ارزهای دیجیتال، تتر است. این ارز دارای ارزش یک به یک با دلار آمریکا بوده و به سادگی می‌توان متوجه پشتوانۀ بسیار باارزش و محکم آن شد. همین امر موجب شده تا بازار خرید و فروش این ارز رونق بسیار زیادی بگیرد. دلیل اصلی تولید و ارائۀ تتر، جلوگیری از نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال بود.

ارزهای دیجیتال پلتفرمی

ارزهای دیجیتالی پلتفرمی رمز پایه‌ای، نرم‌افزارهایی هستند که این اجازه را به کاربران می‌دهند که در بستر شبکۀ بلاک‌چین بتوانند فعالیت‌های مختلف را انجام دهند. این نرم افزارها مزایای متعددی دارند که از جملۀ آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش هزینۀ معاملات به دلیل حذف واسطه‌ها
 • امنیت معاملات به خاطر استفاده از کدهای دیجیتالی پیچیده
 • قابلیت ایجاد اپ‌های غیرمتمرکز (DApps) مثل (ICO) ها به وسیلۀ این پلتفرم‌ها

از جلمه ارزهای دیجیتال پلتفرمی، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتریوم (ETH)
 • نئو (NEO)
 • کاردانو (ADA)
 • ای‌اواس (EOS)
اتریوم (ETH)

از جملۀ پلتفرم‌ها در بازار انواع ارزهای دیجیتال، اتریوم است. رمز ارز اتریوم، نسل دوم ارزهای دیجیتال است که بعد از بیت‌کوین توانستند محبوبیت پیدا کنند. اتریم این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که همۀ قراردادهای خود را به شکل دیجیتالی و هوشمند با کمک شبکۀ بلاک‌چین انجام بدهند.

ارزهای دیجیتال مالی

قسمت زیادی از انواع ارزهای دیجیتال را این نوع ارزهای دیجیتال مالی به خود  اختصاص می‌دهند. این نوع ارزها، هم به صورت پلتفرم و هم به صورت ارزهای مختلف عرضه می‌شوند. این ارزها باعث می‌شوند که هزینۀ معاملات دیجیتالی به دلیل حذف واسطه‌ها به حداقل برسد.

انواع ارزهای دیجیتال مالی

هر کدام از انواع این ارزها، خدمات خاصی را به کاربران ارائه می‌دهند که باعث تسهیل عملکردهای مالی آنان می‌شود. از انواع این ارزهای دیجیتال مالی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارز های دیجیتالی پرداخت

پلتفرم‌هایی هستند که به منظور معاملات و تراکنش‌های آنلاین و غیرمتمرکز ایجاده شده‌اند. پرداخت با این پلتفرم‌ها باعث از بین رفتن واسطه‌ها و به حداقل رسیدن هزینه‌ها می شود. از پلتفرم‌های پرداخت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اومیسگو (OMG)
 • ریپل (XRP)
 • استلار لومنز (XLM)
 • ریکوئست نتورک (REQ)

 ارز های دیجیتالی صرافی ها

این نوع ارزها، رایج‌ترین پلتفرم‌هایی هستند که در بستر بلاک‌چین به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند و وظیفه آنها خرید و فروش رمز ارزهای دیجیتال است. ارز های دیجیتالی صرافی‌ها به سه دستۀ زیر تقسیم می‌شوند:

 • متمرکز
 • غیرمتمرکز
 • هم‌کنش‌پذیر

هر یک از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

 ارز های دیجیتالی سرمایه گذاری

فعالیت این ارزها به صورت غیرمتمرکز و به منظور کاهش هزینه‌ها در معاملات و هر چه راحت‌تر انجام شدن این معاملات است. این نوع ارزها نیز با حذف واسطه، باعث کاهش هزینه‌ها می‌شوند. علاوه بر این، از امنیت بالایی برخوردارند. مهم‌ترین ارزهای دیجیتالی سرمایه‌گذاری عبارتند از:

 • پالی‌مث (POLY)
 • ایکونومی (ICN)
 • کریپتو ۲۰ (C20)

 ارز های دیجیتال قرض و وام

این نوع ارزها، به صورت غیرمتمرکز، امکان اعطای وام را بدون واسطه در بستر بلاک‌چین‌ها فراهم می‌کنند. از مهم‌ترین این ارزها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ات‌لند (LEND)
 • ریپیو کردیت نتورک (RCN)

 ارز های دیجیتال جذب سرمایه

این نوع پلتفرم‌ها، فعالیت‌هایی مثل جذب سرمایه را به صورت غیرمتمرکز و در بستر بلاک‌چین‌ها فراهم می‌کنند. مهم‌ترین نوع این ارزها، کیک آی سی او (KICK) است.

 ارز های دیجیتالی بیمه

ارز دیجیتالی بیمه، این امکان را به کاربران می‌دهد که قراردادهای غیرحضوری هوشمند خود را در بستر بلاک‌چین‌ها انجام دهند. مهم‌ترین نوع این ارز، بایت بال (GBYTE) است.

 انواع ارز دیجیتال با قیمت

ارزهای دیجیتال متمرکز و غیر متمرکز:

ارزهای دیجیتال متمرکز

باید به این نکته نیز اشاره داشت که ارزهای دیجیتال، خود به دو دستۀ مختلف تقسیم می‌شوند. دستۀ اول که به آنها ارزهای دیجیتال متمرکز می‌گویند، ارزهایی هستند که توسط اشخاص و یا سازمان‌های به خصوصی کنترل شده و تحت انحصار آنها قرار دارند. از این سازمان‌ها می‌توان به پی‌پال و یا وب‌مانی اشاره کرد.

ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز

دستۀ دیگری از ارزهای دیجیتال وجود دارد که به صورت غیرمتمرکز هستند. این مدل از ارزهای دیجیتال توسط فرد خاصی کنترل نشده و در شبکه به صورتی تنظیم شده‌اند که نمی‌توان دخالتی در آن ها کرد. کریپتوکارنسی‌ها یا به اصطلاح، ارزهای رمزگزاری شده، در این دسته قرار می‌گیرند. از مهمترین این ارزها می‌توان به بیت‌کوین یا اتریوم اشاره کرد.

امروزه ارزهای دیجیتال جزء مهمترین دارایی‌های افراد شناخته می‌شوند. اما چیزی که باید به آن توجه داشت این است که برای انتخاب انواع ارز دیحیتال برای انجام معاملات، باید نسبت به هر یک از آنها شناخت و تسط کافی داشت  تا از بروز انواع خسارت‌های مالی پیشگیری کرد. این ارزها به پول های الکترونیکی گفته می شود که ماهیت فیزیکی ندارند اما می توان به صورت مستقیم از آن ها برای خرید و فروش و انجام معاملات کمک گرفت. این ارزها بعضا دارای سیستم رمزنگاری شده ای بوده که به آن ها کریپتوکرانسی گفته می‌شود. از مهم‌ترین انواع ارزهای دیجیتال می‌توان به بیت‌کوین، لایت‌کوین، تتر، اتریوم، ریپل و … اشاره کرد.

نتیجه گیری

لازم به ذکر است که برای تصمیم گیری در مورد نوع ارز دیجیتال انتخابی برای انجام معاملات نیاز به شناخت کامل درباره هر یک از این ارز ها و همچنین داشتن تسلط کافی بر روی انواع تحلیل ارز دیجیتال به منظور پیش بینی روند بازار آن ها و جلوگیری از انتخاب اشتباه و تحمیل زیان می باشد .

Search
Generic filters

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,172.48
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,888.36
tether
Tether (USDT) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 43.24
cardano
Cardano (ADA) $ 0.534584
xrp
XRP (XRP) $ 0.380609
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.28
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.071460
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 28.85
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.38