بلاک چین | بیت کوین |ارز دیجیتال | نکات مهم درباره بلاک چین

7 نکته استثنایی درباره بلاک چین که نمیدانید

بلاک چین چیست ؟ این روزها با رشد و رونق بازار ارز دیجیتال، به خصوص بیت کوین، همه جا صحبت از فناوری بلاک چین است. بسیاری از افراد معتقدند که با وجود این فناوری، زندگی بهتر و راحت تر خواهد شد. اما ممکن است این اسم به گوش خیلی از شما نخورده باشد یا آشنایی زیادی با آن نداشته باشید. به همین خاطر بایننس ایرانی اینجاست تا نکات مهم درباره صنعت بلاکچین را برایتان بازگو کرده و این مفهوم را برایتان ساده سازی کند.

همچنین ناگفته نماند که اگر شما هم در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال فعالیت دارید، می توانید با عضویت در کانال تلگرامی ما سود بیشتری کسب کنید. کانال تلگرامی بایننس ایرانی می تواند یک موقعیت فوق العاده برایتان باشد. جهت عضویت در کانال تلگرام لطفا فیلتر شکن خود را روشن کنید و اینجا کیلیک کنید

فناوری بلاک چین چیست؟

برای آن که بخواهیم به طور کامل درباره فناوری بلاک چین صحبت کنیم، نیاز به وقت و زمان زیادی داریم؛ زیرا درک کامل آن نیاز به ساعت ها آموزش و مطالعه کتاب های زیادی دارد که در محتوای ما نمیگنجد. اما می توانیم کلیاتی در این زمینه برایتان فراهم کنیم تا بتوانید با نکات مهم درباره بلاکچین آشنا شوید. در این صورت راحت تر این مسئله را درک خواهید کرد.

در ابتدا باید بگوییم که هرگز بیت کوین را با بلاک چین اشتباه نگیرید؛ زیرا بیت کوین یک ارز دیجیتال می باشد که بر اساس فناوری بلاکچین کار می کند. واژه بلاکچین (Blockchain) از ترکیب دو کلمه(Block  بلوک) و( Chain زنجیره) به وجود آمده که معنای آن در اصل زنجیره ای از بلوک ها میباشد.

در این سیستم، هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود. از تراکنش های یک شبکه پولی مانند بیت کوین تا هرچیزی که شاید به ذهنتان هم نرسد.

مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش ارز دیجیتال بیت کوین به وجود آمد. پادشاه ارز دیجیتال این راه را برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران خود به کار برد.

تفاوت فناوری بلاکچین با سیستم های دیگر، این است که تمام اطلاعات ذخیره شده در این سیستم می تواند میان همه ی اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته شود. همچنین باید گفت که با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده در این سیستم، تقریباً از بین می‌رود.

بلاک چین | بیت کوین | ارز دیجیتال

امنیت در صنعت بلاک چین و بازار ارز دیجیتال

اصلی ترین هدف فناوری بلاک چین امکان به اشتراک گذاری داده ها به روشی ایمن و غیر قابل دستکاری برای افراد است. مخصوصا زمانی که اعتماد کامل بین افراد وجود ندارد.

هر بلاک در بلاک‌چین دارای 3 نوع داده است:

داده، هش و هش بلاک قبلی

داده هایی که در هر بلاک ذخیره می شوند، با یکدیگر متفاوتند، و می توانند شامل هر چیزی از جمله موارد مالی و یا فنی و غیره باشند. ذخیره این داده ها به نوع بلاک چین بستگی دارند. برای مثال بلاکچینی که در بستر ارز دیجیتال بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد اطلاعاتی ازجمله: تراکنش ها، مشخصات فرستنده و گیرنده و میزان سکه های مبادله شده را ذخیره می کند.

در بلاک چین، بلاک‌ها علاوه بر اینکه خودشان یک هش دارند، حاوی هش بلاک قبلی هم هستند. هش یک داده، ثابت است. که باعث می‌شود تا از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت ‌شده روی بلاکچین جلوگیری شود.

بنابراین باید بگوییم امنیت این سیستم بسیار بالاست. زیرا کوچک ترین تغییری که در اطلاعات یک بلاک به وجود بیاید، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد و بلاکچین را غیرمعتبر می‌سازد.

بلاک چین | بیت کوین | ارز دیجیتال

اتفاقاتی که  یک بلوک به بلاک چین بیت کوین اضافه میکند

1: معامله

2: تایید معامله توسط هزاران رایانه که در سراسر جهان گسترده اند.

3: ذخیره اطلاعات در یک بلوک اختصاصی

4: یک کد شناسایی اختصاصی به نام هَش

بعد از انجام این 4کار و گرفتن هَش اختصاصی، آن بلوک به بلاک چین اضافه می شود.

دیگر کاربردهای فناوری بلاک چین در بازار ارز دیجیتال

همانطور که گفتیم بیت کوین و ارز های دیجیتال غیرمتمرکز، از مهم‌ترین و موفق‌ترین فناوری بلاک چین هستند. اما کاربردهای این سیستم فقط با ارز های دیجیتال خلاصه نمی شود. این فناوری می‌تواند به جز ارزهای دیجیتال، کاربردهای زیاد دیگری هم داشته باشد. به طور خلاصه باید گفت هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و از بین بردن نیاز به اعتماد باشد، امکان استفاده از این فناوری وجود دارد. با ما همراه باشید تا کاربردهای دیگر بلاکچین را برایتان بازگو کنیم.

مسافت خودرو ها و بلاک چین

بسیاری از کلاهبرداران کیلومتر شمار ماشین های کارکرده را دستکاری کرده و این ماشین ها را به عنوان خودروی نو به شما میفروشند. این روزها ایده ای توسط یک آزمایشگاه اینترنت اشیا ( IOT : Internet Of Things ) به نام Boch’s گسترش پیدا کرد و اکنون روی ۱۰۰ ماشین در آلمان و سویس در حال آزمایش است. که با استفاده از بلاک چین دیگر هیچکس نمی تواند این اطلاعات را دستکاری کند.

صنعت بانکداری و بلاک چین

در صنعت پرداخت و بانکداری نیز با استفاده از فناوری بلاک چین همه اطاعات مربوط به پرداخت های شما ثبت می شوند. با این کار دیگر خطر کلاهبرداری وجود ندارد زیرا همه اطلاعات مربوط به اشخاص درون شبکه ثبت می شود.

اسناد رسمی و بلاک چین

در بعضی از وبسایت ها شما می توانید گزارشات و اسنادتان را در بلاک چین بیت کوین یا اتوریوم ذخیره کنید. البته این کار از نظر قانونی هنوز مانند دفاتر اسناد رسمی معتبر نیست.

قرارداد هوشمند و بلاک چین

با استفاده از قراردادهای هوشمند می توانید دیتابیس ها را روی بلاک چین ذخیره کنید. فعالیت و ثبت این قراردادها قابل پیگیری هستند.

بلاک چین | بیت کوین | ارز دیجیتال | نکات مهم درباره بلاک چین

انتخابات در صنعت بلاک چین

می توانید از فناوری بلاک چین برای رای دهی استفاده کنید. هر رای به عنوان یک هش مخصوص ثبت می شود که دیگر نمی توان آن را دستکاری کرد. البته باید قبل از آن بدون اینکه امنیت اطلاعات فرد به خطر بیفتد، هویت خود را ثبت کند. ممکن است کمی هم برایتان دردسر ساز باشد. زیرا هر فرد باید با کامپیوتر و یا موبایل خود رای دهد که ممکن است در سیستم آن ها بدافزارهایی وجود داشته باشد.

احراز هویت با فناوری بلاک چین

کسانی که در بلاک چین احراز هویت کرده اند می توانند به راحتی از طریق جست جوی ساده در آن مشکلشان را حل کنند. با این کار دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای احراز هویت نیست.

ساخت موسیقی 

با بلاک چین پول خود را مستقیما از طرفداران و مخاطبان خود بگیرید. اگر با استفاده از بلاک چین موسیقی هم ارسال کنید میتوانید بفهمید که چند نفر آن را گوش کرده اند یا چند بار ارسال شده است. همه سوابق شما کاملا ثبت می شوند. بنابراین دیگر نیاز نیست درصد زیادی از سود خود را به پلت فرم ها یا شرکت های ضبط موسیقی دهید.

فعالیت دولت

بلاک چین فعالیت های دولت ها را شفاف سازی می کند و امنیت سیستم های دولتی را نیز بالاتر می برد. برای دستکاری این اطلاعات باید کل شبکه همتا به همتا دستکاری شود که با توجه به حجم عظیم اطلاعات مربوط به ارگان های دولتی این اتفاق تقریبا غیر ممکن است. با این روش دیگر خطری اطلاعات دولتی را تهدید نمی کند.

خیریه ها

با وجود بلاک چین دیگر مداخله ها یا هزینه های اضافی کاهش می یابد و کمک ها مستقیما به دست افراد می رسد. با استفاده از این فناوری همه کمک ها میتوانند ردیابی شوند.

پزشکی

سازمان‌ها یا خود افراد می‌توانند اطلاعات شخص (مثل زمان بستری شدن و زمان ترخیص و همچنین کلیه سوابق پزشکی) را در یک زنجیره بلاک اختصاصی بگنجانند تا وقتی پزشک یا بیمار به آن نیاز داشتند، در بلاک‌چین، به همه اطلاعات دسترسی داشته باشند.

حمل ونقل

حمل بار به صورت کاغذی تهیه میشود که قبل از تحویل نیاز است چندین بار کالا به ثبت برسد. با بلاک چین این کار راحت تر انجام خواهد شد.

همانگونه که بلاکچین دارای مزایای فراوانی می باشد، می تواند کمی هم برایتان مشکل ساز باشد. مشکلاتی نظیر:

پیچیدگی : درک تکنولوژی بلاک چین و بکارگیری آن برای افراد عادی کمی مشکل است.

سایز بلاک : با توجه به این که هرلحظه اطلاعات جدیدی روی شبکه ثبت می شود سایز بلاک چین می تواند ایجاد محدودیت کند.

خطاهای انسانی : همان طور که گفتیم اطلاعات روی بلاک چین غیر قابل ویرایش و حذف کردن هستند. بنابراین هنگام ثبت اطلاعات و انجام تراکنش ها باید صد در صد از صحت آن اطمینان داشت چون اگر به اشتباه ثبت شود دیگر امکان تغییر آن وجود ندارد.

بهترین و بزرگ ترین کانال سیگنال دهی ارز دیجیتال کشور اینجاست. فرصت را از دست ندهید و با عضویت در کانال وی آی پی بایننس ایرانی شگفت انگیز ترین سیگنال ها را دریافت کرده و سود بیشتری کسب کنید. برای خرید اشتراک کانال VIP سیگنال دهی ارز دیجیتال اینجا کلیک کنید.

بلاک چین | بیت کوین | ارز دیجیتال | نکات مهم درباره بلاک چین

خلاصه ای از نکات مهم درباره بلاکچین

1- مهمترین کاربرد این فناوری ارزهای دیجیتال است. بیت کوین را با بلاکچین اشتباه نگیرید. زیرا بیت کوین یک ارز دیجیتال می باشد که بر اساس فناوری بلاکچین کار می کند.

2-داده ها در بلاکچین به صورت رمزنگاری ذخیره می شوند.

3-داده های ذخیره شده در بلاکچین تغییر ناپذیرند.

4-بلاکچین بسیار ایمن است و احتمال هک شدن در این فناوری بسیار کم است.

5-بلاکچین واسطه ها را از بین برده است.

6- با استفاده از این فناوری خطای انسانی کمتری و اطلاعات دقیق تری به ثبت می‌رسند.

7-از این فناوری می توان برای ذخیره داده ها در تبادل املاک، ایستگاه‌های زنجیره تأمین و حتی رأی دادن به نامزد ها و نمایندگان استفاده کرد.

در پایان باز هم تاکید میکنیم که می توانید با عضویت در کانال وی آی پی سیگنال دهی ارز دیجیتال بایننس ایرانی، شگفت انگیز ترین و بهترین سیگنال ها را دریافت کنید. امیدواریم از این  نکات مهم درباره بلاکچین استفاده لازم را برده باشید. با تشکر از همراهی شما.

Search
Generic filters
بدون دیدگاه
فناوری بلاک چین
امتیاز دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,406.11
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,329.66
tether
Tether (USDT) $ 0.999990
solana
Solana (SOL) $ 33.03
cardano
Cardano (ADA) $ 0.433854
xrp
XRP (XRP) $ 0.475647
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 0.999775
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.31
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.061476
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 17.27
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011
terra-luna
Terra Luna Classic (LUNC) $ 0.000296
litecoin
Litecoin (LTC) $ 53.44